Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Skuteczność odstraszaczy ultradźwiękowych – czy i jak to działa?

2022-12-19
Skuteczność odstraszaczy ultradźwiękowych – czy i jak to działa?

Mieszkając na wiosce, czy w domku jednorodzinnym, często musimy walczyć z nieustępliwymi gryzoniami, które za wszelką cenę chcą zadomowić się w naszym gospodarstwie domowym. Najczęściej wynika to z chęci znalezienia schronienia przed zimnem, bądź w celu znalezienia pożywienia. Niejednokrotnie ponosimy szkody przez obecność gryzoni, takich jak np. kuny, które zagrażają nam, ale i potrafią narobić niezłych szkód. Z pomocą mogą nam przyjść odstraszacze ultradźwiękowe.

 

Spis treści:

  1. Skuteczność odstraszaczy ultradźwiękowych – na co zwrócić uwagę?
  2. Odstraszacz ultradźwiękowy – co to jest?
  3. Odstraszacze ultradźwiękowe działają
  4. Odstraszacz ultradźwiękowy, jak to działa?
  5. Czy ultradźwiękowe odstraszacze działają?

Skuteczność odstraszaczy ultradźwiękowych – na co zwrócić uwagę?

Podczas poszukiwań odstraszaczy warto zwrócić uwagę na te, które posiadają automatyczną zmianę częstotliwości, gdyż myszy, szczury, czy też kuny, potrafią bardzo szybko przystosować się do niekorzystnych warunków. Skuteczność odstraszaczy ultradźwiękowych uzależniona jest od zakresu działania czujnika ruchu oraz mocy dźwięku. Znaczenie ma także miejsce montażu tego urządzenia oraz ilość odstraszaczy, która uzależniona jest od wielkości mieszkania i ilości pomieszczeń.

Odstraszacz ultradźwiękowy – co to jest?

Ultradźwięki to fale mechaniczne o częstotliwościach powyżej 20 tysięcy herców, które są niesłyszalne dla człowieka, natomiast słyszą je zwierzęta, między innymi gryzonie. Oprócz tego wiele gatunków porozumiewa się przy ich pomocy, np. delfiny i nietoperze. Korzystając z tego, można zastosować ultradźwięki do odstraszania szkodników. Na tej zasadzie działa odstraszacz ultradźwiękowy. Co to znaczy? To właśnie fale emitowane przez odstraszacz atakują układ słuchowy oraz nerwowy, powodując dyskomfort dla gryzoni i zmuszając je tym samym do odejścia. Są one ekologiczne, ponieważ w żaden sposób nie szkodzą środowisku naturalnemu oraz zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej. Na dodatek nie wpływają na działanie innych urządzeń elektrycznych, a co ważniejsze, nie przeszkadzają człowiekowi. Co więcej, są humanitarne, bo nie zabijają ani nie krzywdzą zwierząt, a ich zadaniem jest jedynie odstraszenie gryzoni z miejsc zamieszkiwanych przez ludzi.

Odstraszacze ultradźwiękowe działają

Jest wiele zastosowań ultradźwięków, zarówno w medycynie, jak i innych aspektach życia. Poprzez sztuczne wytworzenie ich w generatorach ultradźwiękowych znalazły liczne zastosowania w diagnostyce medycznej (USG), fizykoterapii, w technice i nauce. Odstraszacze ultradźwiękowe działają na podobnych zasadach, jak gwizdki służące do tresury psów, ale i te, które służą do ich odstraszania. Pomogą one chronić nie tylko budynki, ale i również samochody przed dostaniem się do nich gryzoni, które mogą wyrządzić ogromne szkody w pojeździe, przegryzając przewody. Wtedy można je zamontować pod klapą silnika. Ich zastosowanie może również odstraszać dzikie zwierzęta podczas jazdy. Ten rodzaj odstraszacza jest w pełni bezpieczny dla środowiska i nie powoduje zakłóceń w radiu, czy w autach elektrycznych. Ważne jest, by był on wodoodporny, wtedy istnieje możliwość montażu pod spodem pojazdu w miejscu, gdzie zwierzęta mogą dostać się do komory silnika. Uruchamiają się one automatycznie po podłączeniu do akumulatora i mają bardzo oszczędny układ zasilania.

Odstraszacz ultradźwiękowy, jak to działa?

Profesjonalne odstraszacze należy podłączyć do sieci elektrycznej za pomocą zasilacza. Można go podłączyć w dowolnym momencie. Zużywa on niewielkie ilości prądu. Powinien być umieszczony w miejscu, gdzie nie zasłaniają go żadne przedmioty, ponieważ będzie to redukować skuteczność jego działania. Emituje on ultradźwięki o różnych częstotliwościach, w zależności od tego, jakie zwierzęta chcemy przepędzić. Jeśli mamy zamiar pozbyć się myszy, szczurów czy kun, powinien mieć zakres 13,5 kHz – 19,5 kHz, natomiast jeśli chodzi o szopy, borsuki i koty, to działają na nie fale o zakresie 19,5 kHz – 24,5 kHz. Wiele badań wykazało, że gryzonie nie tolerują ultradźwięków, dlatego są tak skuteczne.

Czy ultradźwiękowe odstraszacze działają?

Żeby odstraszacze działały poprawnie, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ultradźwięki nie przechodzą przez ściany i jedno urządzenie, należy zastosować do jednego pomieszczenia, dlatego przed instalacją trzeba znaleźć dobrze dostosowane do tego miejsce. Oprócz tego, żeby były skuteczne, nie można ich wyłączać, nawet jeśli wyjeżdżamy gdzieś na dłuższy czas. Muszą działać bez przerwy, przez całą dobę. Od tych wszystkich czynników zależy, czy ultradźwiękowe odstraszacze działają prawidłowo. Co więcej, żeby wzmocnić ich działanie, dobrze jest stworzyć pełny system zabezpieczeń. Na przykład, jeśli chodzi o kuny, można zamontować specjalne kolce, które uniemożliwiają wspinanie się kunom po rynnie na dach budynku. W tym przypadku najskuteczniejszy będzie zestaw rynnowy na kuny, który stworzony został do ochrony części dachowej. Należy także zabezpieczyć wszystkie możliwe drogi wejścia do domu. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na dziury w izolacji i szpary w podłodze. Te działania plus odstraszacze ultradźwiękowe zwiększą bezpieczeństwo mieszkania do maksimum.

pixelpixelpixelpixel