Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak dobrać odpowiednie ogrodzenie elektryczne dla konkretnego zwierzęcia?

2022-09-27
Jak dobrać odpowiednie ogrodzenie elektryczne dla konkretnego zwierzęcia?

Pastuch to bardzo ważny element rolnictwa. Spełnia jedną zasadniczą funkcję: zniechęca zwierzęta do przekroczenia go. Wyróżniamy kilka rodzajów elektrycznych ogrodzeń, które dzielimy ze względu na zwierzęta, które chcemy odstraszyć. Najczęściej używa się ich, aby nie dopuścić do wyjścia bydła z zagrody lub do zabezpieczenia upraw przed dzikimi zwierzętami, taki jak sarny czy dziki.

Jakie napięcie i moc będzie odpowiednie?

Jednym z ważniejszych parametrów w wyborze pastucha jest napięcie. To od niego zależy czy powstrzymamy intruza tylko sprawimy, że nawet nie poczuje przeszkody. Moc najłatwiej dobrać dla bydła mlecznego oraz koni. Zwierzęta te nie mają długiej sierści czy grubej warstwy tłuszczu, więc nie wymagają dużych napięć. Urządzenia generujące 500 mJ mogą wystarczyć dla małych zagród, dlatego, jeśli planujesz hodować zwierzęta na większym terenie, należy zaopatrzyć się w mocniejszy sprzęt.

Zwierzęta z długim włosiem – takie jak barany, są bardziej odporne na takie zabezpieczenie. Dlatego dla owiec, bydła mięsnego czy dzików należy zainwestować w silne elektryzatory. Minimalna moc jaką się zaleca to 3 dżule, jednak warto użyć czegoś jeszcze mocniejszego, aby mieć większą pewność. Warto zaznaczyć, że jest różnica między napięciem a energią generowaną przez elektryzator. Twoim celem jest odstraszenie zwierzęcia, a więc priorytetem jest uzyskanie większej energii – samo napięcie ma drugorzędne znaczenie.

Więc jakie znaczenie ma napięcie? To siła przebicia energii. Zwierzęta bez izolacji nie potrzebują dużego napięcia, aby energia do nich dotarła. Natomiast gruboskórny dzik potrzebuje dużej mocy, aby energia przedostała się do wrażliwego punktu.

Ogrodzenie elektryczne dla koni
Elektryzator Matador

Czym zasilić ogrodzenie?

Zasilanie czy też elektryzator to podstawa pastucha, ponieważ to ten element dostarcza prąd do ogrodzenia. Do wyboru jest kilka różnych urządzeń w zależności od warunków i możliwości montażu.

Wyróżnia się elektryzatory sieciowe, bateryjne oraz akumulatorowe. Pierwszy typ wymaga podłączenia do sieci 230 V, więc wystarczy zwykłe gniazdko. Tutaj podstawowym kryterium jest energia impulsu wyrażona w dżulach – im większa, tym większy ból zada.

Drugim typem jest elektryzator bateryjny. Opiera się na takiej samej zasadzie co sieciowy, jednak ma baterię, na której może działać samodzielnie do czasu jej wyczerpania (baterii nie ładujemy, po jej rozładowaniu należy ja zutylizować).

Trzecim typem jest elektryzator akumulatorowy 12V. Opiera się na takiej samej zasadzie co sieciowy, jednak ma akumulator, na którym może działać samodzielnie do czasu jego wyczerpania. Warto zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ dostępne są elektryzatory z panelami słonecznymi (dedykowane są do elektryzatorów o małej mocy) dzięki czemu będziesz w stanie ładować akumulator bez żadnych kosztów, a to zawsze dodatkowa oszczędność na gospodarstwie .

Często używa się także zwykłych akumulatorów 12 V, które można zaleźć w samochodach osobowych.

Pastuch dla zwierząt hodowlanych – jak go wybrać?

Jeśli będziesz chciał uchronić zwierzęta przed ucieczką z zagrody lub gospodarstwa, najlepszym wyborem będzie właśnie elektryczne ogrodzenie. Jednak przed wyborem całego osprzętu, musisz zastanowić się nad tym, jakie konkretnie zwierzęta będą miały styczność z pastuchem.

Niektóre gatunki zwierząt mają pewną ochronę przed docierających do nich prądem. Dla przykładu posłużmy się świnią. Zwierzę jest krępe i ma pokaźną warstwę tłuszczu, dlatego, aby skutecznie ją zatrzymać, rolnicy stosują elektryzatory przynajmniej 10 000 woltów na wejściu (często nawet 12 000 woltów). Takie napięcie skutecznie przebija się przez izolatory i umożliwia porażenie zwierzęcia.

Kolejnym ważnym parametrem jest wytwarzana energia. Zazwyczaj oscyluje ona wokół 6J, jednak spotyka się elektryzatory osiągające nawet 8J i napięciu 15 000 V. Taki sprzęt bez problemu zatrzyma zwierzę. Podobne parametry sprawdzą się także przy hodowli owiec.

Trochę inaczej wygląda sprawa zabezpieczenia bydła mlecznego czy koni. Zwierzęta te są mniej odporne, dlatego można stosować delikatniejsze elektryzatory. Najczęściej spotyka się pastuchy o napięciu w przedziale 8 000-10 000 woltów.

Jeszcze inne parametry będzie trzeba dobrać w przypadku hodowli mniejszych zwierząt. W przypadku kur, gęsi czy indyków wystarczy ogrodzenia elektrycznego o napięciu ogrodzenia od 4000 do około 5000 V i energii impulsu od 1 J do 4 J.

Pastwisko krów
Ochrona upraw

Jak chronić uprawy? Pastuch zabezpieczający przed szkodnikami

Dzikie zwierzęta od zawsze stoją w opozycji do rolników i wykonywanej przez nich pracy. Dzieje się tak dlatego, że uprawy stanowią dla zwierząt łatwe do znalezienia źródło pożywienia. To jednak przyczynia się do strat w plonach, a nawet całkowitej dewastacji uprawy. Dlatego wokół pól zakłada się pastuchy chroniące przed szkodnikami.

Największymi wrogami rolnika są dziki, ponieważ ryją one ziemię i całkowicie niweczą uprawę. W celu ochrony pól warto wybrać pastuch na dziki, który zawiera mocny elektryzator o energii impulsu do 6 juli.

Inne zastosowania pastucha? Sposób na zwierzęta domowe

Zawsze trzeba brać pod uwagę psy i koty, które mogą być narażone na styczność z ogrodzeniem elektrycznym. Elektryczne ogrodzenie jest na tyle uniwersalne, że możesz go używać do ochrony przed każdym szkodnikiem. Jeśli chcesz ograniczyć dostęp psu, kotu czy innemu zwierzęciu domowemu do danego terenu, pastuch będzie idealnym rozwiązaniem. Parametry urządzenia będą podobne do tych, które zaleca się dla bydła mlecznego czy koni.

Jak dobrać pastach do rodzaju zwierzęcia?

Przy wyborze pastucha należy wziąć pod uwagę dwa czynniki: długość ogrodzenia i to jakie zwierzę chcesz odstraszyć. Dopiero gdy to ustalisz, możesz dobierać elektryzator ze względu na jego energię, napięcie czy sposób działania. Dla zwierząt posiadających naturalną izolację należy stosować wysokie napięcia i wysoką energię wyjściową. Dla mniej chronionych zwierząt można stosować urządzenia o energii impulsu 1 J.

pixelpixelpixelpixel