Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skompletować ogrodzenie elektryczne dla zwierząt?

2022-09-30
 Jak skompletować ogrodzenie elektryczne dla zwierząt?

Posiadając zwierzęta w gospodarstwie rolnym powinieneś zadbać o ich bezpieczeństwo. Zagrożenia wynikające z ucieczki zwierząt przydomowych poza teren gospodarstwa nie są jedynymi. Gospodarstwa rolne trzeba chronić również przed zwierzyną z zewnątrz, dotyczy to w szczególności dzików, jeleni, lisów, ale nie tylko. Jak zatem zabezpieczyć swoje gospodarstwo zarówno przed zwierzętami z zewnątrz, jak i zapewnić swoim zwierzętom nie tylko prawidłową ochronę, ale także uniemożliwić im ucieczkę poza należącą do nas ziemię? Dobrym rozwiązaniem tych problemów są ogrodzenia elektryczne dla zwierząt. Jak je dobrać do odpowiedniej zwierzyny i z czego są zbudowane? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest ogrodzenie elektryczne i dla jakich zwierząt jest przeznaczone?

Ogrodzenie elektryczne to nic innego jak zabezpieczający płot, który dzięki podłączeniu pod napięcie elektryczne stanowi nieprzekraczalną barierę dla zwierząt. Ogrodzenia można podzielić ze względu na rodzaj zwierząt, dla których mają być przeznaczone. Pierwszymi z nich są pastuchy dla zwierząt łatwych do kontrolowania, które będą wymagały ogrodzenia z niższym napięciem, będą to między innymi bydło i konie, które na ogół mają cienką sierść i są wystarczająco ciężkie, aby nawiązać kontakt z podłożem.

słupki do ogrodzenia elektrycznego

Drugim rodzajem ogrodzeń, analogicznie, są ogrodzenia dla zwierząt trudnych do kontrolowania, czyli takich, które będą wymagały większego napięcia na drucie, aby przekonać się, że przechodzenie przez ogrodzenie to zły pomysł. Będą to głównie dzikie zwierzęta, które mają zwykle cięższą, bardziej izolującą sierść oraz są lżejsze i bardziej zdeterminowane, aby przejść przez ogrodzenie.

ogrodzenie dla bydła

Z czego powinno się składać ogrodzenie elektryczne dla zwierząt?

Pierwszą istotną informacją jest to, że nie ma uniwersalnego pastucha na każde zwierzę. Parametry, jakie powinno spełniać ogrodzenie elektryczne dla zwierząt, takie jak napięcie, moc impulsu, typ ogrodzenia, jego wysokość i odstępy między drutami, uzależnione jest od tego, jaki gatunek zwierzęcia ma ono chronić lub przed jakim zwierzęciem ma być chronione Twoje gospodarstwo. Musisz wziąć pod uwagę takie aspekty jak gatunek zwierzęcia, to czy zazwyczaj robi podkopy pod ogrodzeniem, czy może je przeskakuje, a nawet czy ma dobry wzrok.

Odpowiednie napięcie oraz odpowiedni rodzaj i liczba przewodów na ogrodzeniu elektrycznym mogą w zadowalający sposób kontrolować różnego rodzaju zwierzęta. Sztuką jest dobrać odpowiednie parametry – w tym napięcie i rodzaj oraz rozstaw drutów ogrodzeniowych dla danego gatunku. Mając to na uwadze, do odpowiedniej grupy zwierząt powinieneś użyć odpowiedniego elektryzatora.

Podczas budowy ogrodzenia elektrycznego liczą się wolty, ampery, dżule i długość impulsu. Dlatego ważny jest dobór odpowiedniego elektryzatora o wystarczającej mocy, aby naładować ogrodzenie i utrzymać napięcie na wymaganym poziomie.

Budujesz ogrodzenie elektryczne? Jak dobrać napięcie do rodzaju zwierząt?

Nieodłącznym aspektem dotyczącym budowy ogrodzenia elektrycznego z przeznaczeniem dla zwierząt jest dobór odpowiedniego napięcia. Impuls wysyłany poprzez ogrodzenie musi być na tyle silny, aby zwierzę nie chciało przejść przez ogrodzenie, ale równocześnie na tyle słaby, aby nie wyrządzić mu krzywdy.

Innym impulsem elektrycznym oddziaływać będzie się na małe zwierzęta, takie jak na przykład pies, a inny impuls będzie konieczny, aby odstraszać dzika. Zalecane napięcie występujące w ogrodzeniach powinno wynosić minimum 2 000 wolt dla zwierząt łatwych do upilnowania i 4 0000 wolt dla gatunków trudnych do kontrolowania.

Napięcie wynoszące powyżej 6 000 wolt powinno wystarczyć dla koni i krów. Jednak w celu ochrony przed dzikiem niektórzy rolnicy stosują nawet pastuchy o natężeniu 10 000 wolt.

Jak dobierać elementy ogrodzenia elektrycznego?

Elektryzatory

Podstawowym elektryzatorem używanym zazwyczaj w przydomowych warunkach i przeznaczonym dla niewielkich i mniej ruchliwych zwierząt jest elektryzator sieciowy – czyli najogólniej mówiąc, jest to ogrodzenie, które jest bezpośrednio podłączone do sieci elektrycznej. Zapewnia ono stałe zabezpieczenie zwierzyny domowej przed jej ucieczką poza gospodarstwo. Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla niewielkich hodowli drobiu. Jego dużym plusem jest to, że w każdej chwili można ogrodzenie odłączyć od sieci, co z kolei będzie przynosiło korzyść w postaci mniejszego zużycia prądu.

Drugi z elektryzatorów jest przeznaczony na pastwiska. Zwykle jest to urządzenie elektryczne podłączone bezpośrednio do ogrodzenia, a zasilane jest z akumulatorów. Jest to rozwiązanie stosowane często w miejscach, w których nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Można na przykład spotkać zasilacze z panelami solarnymi, w przypadku zastosowania elektryzatorów uniwersalnych o małej mocy.

Druty, plecionki i linki ogrodzeniowe

Odpowiednie przygotowanie ogrodzenia dla zwierząt to podstawa. Nie inaczej jest z doborem właściwego materiału zabezpieczającego do jego wykonania. Biorąc pod uwagę to, z jakimi zwierzętami masz lub możesz mieć do czynienia, musisz dobrać odpowiednie akcesoria do wykonania zabezpieczenia.

Druty, plecionki i linki ogrodzeniowe to trzy najpowszechniej stosowane typy zabezpieczeń, z których zbudowane jest ogrodzenie elektryczne. W zależności od rodzaju zwierząt i obszaru, jaki ma być zabezpieczony, należy dobrać odpowiednie materiały, z których zbudowana będzie bariera.

druty linki i taśmy

Linki ogrodzeniowe sprawdzą się przy dużych powierzchniach, które należy zabezpieczyć. Druty będą dobrym rozwiązaniem przy większych powierzchniach oraz dzikiej zwierzynie, takiej jak na przykład dziki. Natomiast plecionki, ze względu na ich koszt, będą sprawdzały się przy niewielkich obszarach, jakie należy poddać zabezpieczeniu.

Palik uziemiający

Kolejnym istotnym elementem budowy ogrodzenia pod napięciem jest palik uziemiający. Pełni on bardzo ważną funkcję, która jest podstawą bezpieczeństwa całej budowli, jaką jest ogrodzenie elektryczne.

Palik to nic innego jak metalowy pręt, który pełni rolę uziemienia dla ogrodzenia. Zamyka on obwód elektryczny, kiedy zwierzyna dotyka ogrodzenia, dzięki czemu impuls elektryczny dociera bezpośrednio do zwierzęcia.

 

Izolatory

Izolatory do drutów i taśmy do słupków drewnianych

W zależności od tego, jakie ogrodzenie zostanie wykonane w gospodarstwie, należy dobrać odpowiednie izolatory, które będą odpowiadały za prawidłowy przepływ napięcia obwodowego przez ogrodzenie oraz będą pomagały w unikaniu niechcianych przepięć. 

Alternatywą dla tych rozwiązań są nowatorskie paliki plastikowe, które nie wymagają dodatkowych izolatorów do pastucha. Urządzenie to jest bardziej ergonomiczne, choć może wydawać się mniej trwałe.

Tester napięcia

Budując ogrodzenie elektryczne, musisz mieć na uwadze, że takie elementy ogrodzenia jak izolatory, czy kable wyprowadzające napięcie zaprojektowane są do określonego maksymalnego napięcia i jeśli przekroczy się ten limit, to będą one wymagały częstej naprawy. Dlatego, aby tego uniknąć, powinieneś zainwestować w tester napięcia, który umożliwi ciągłe kontrolowanie, czy nie dochodzi w ogrodzeniu do niekontrolowanych skoków napięcia, co może skutkować jego uszkodzeniem.

Tester napięcia

Inne akcesoria dopełniające budowę ogrodzenia elektrycznego

Podstawowe elementy, z których składa się ogrodzenie elektryczne na zwierzęta może być uzupełnione o inne, dodatkowe elementy. Na przykład, jeśli trzymasz konie na polu i chcesz zabezpieczyć się przed ich niechcianą ucieczką, powinieneś zainwestować dodatkowo w taśmę do budowy pastuchów na konie. Będą one pełniły idealną fakcję uzupełniającego zabezpieczenia przed ucieczką zwierząt poza właściwy teren.

Jak skompletować ogrodzenie elektryczne dla zwierząt? Podsumowanie

Planując budowę ogrodzenia elektrycznego dla zwierząt powinieneś pamiętać, że żadne ogrodzenie nie jest skuteczne na 100% przez cały czas. Ogrodzenie elektryczne składa się z wielu elementów, a ich wybór zależy przede wszystkim od rodzaju zwierzyny, który chcesz powstrzymać przed przekroczeniem linii. Nie ma uniwersalnego rozwiązania, dlatego pierwszym krokiem budowy zawsze jest określenie potrzeb gospodarstwa.

pixelpixelpixelpixel