Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pastuch wybrać na dziki?

2022-09-27
Jaki pastuch wybrać na dziki?

Populacja dzików zwiększa się z roku na rok, co niepokoi wielu rolników. Zwierzęta te wyrządzają znaczące i kosztowne szkody na działkach i polach uprawnych. Najchętniej żerują w plantacjach kukurydzy i ziemniaka. Coraz częściej pojawiają się też w pobliżu zabudowań gospodarczych i mieszkalnych. Warto wspomnieć, że zwierzęta te są źródłem wirusa AFS, czyli afrykańskiego pomoru świń, który stanowi zagrożenie dla trzody chlewnej. Ochrona przed dzikami jest więc niezwykle ważna. Jak skutecznie zabezpieczyć swoje plony przed dziką zwierzyną? To pytanie spędza sen z powiek niejednemu rolnikowi. Dobrym rozwiązaniem będzie pastuch elektryczny – jednak jak go wybrać?

Kiedy dziki wyrządzają największe szkody?

Rozmiar szkód wyrządzonych przez dziki uwarunkowany jest fazą rozwoju rośliny. Okres żerowania rozpoczyna się krótko po siewie i trwa do końca maja.  W momencie dojrzewania upraw dziki pojawiają się ponownie i pozostają na polach aż do zbioru plonów. 

Właściwy wybór pola pod zasiew to pierwszy krok do ochrony upraw przed dzikami. Te niezwykle inteligentne zwierzęta zapamiętują poprzednie miejsca żerowania. Rolnik powinien zatem unikać ponownego siewu w tym samym miejscu rok po roku. Nie bez znaczenia jest również odległość plantacji do lasów lub bagien. Rośliny uprawiane w ich bliskim sąsiedztwie to dla dzików łatwy do znalezienia łup. Jeśli te kroki będą niemożliwe do wykonania, warto zainwestować w pastucha elektrycznego.

Uprawa kukurydzy
Dzik na polu

Ogrodzenie elektryczne na dziki – gdzie powinno być zlokalizowane?

Stosowanie odstraszaczy dźwiękowych czy odblaskowych wstążek może nie być wystarczające w walce z dzikami. Chcąc chronić ogródki, działki i pola uprawne przed wtargnięciem na ich teren dzikiej zwierzyny, to należy postawić ogrodzenie. Najpierw warto jednak zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi, które regulują m.in. wysokość takiego ogrodzenia. Według prawa budowlanego jego wysokość nie może przekraczać 2,2 m. Wówczas do postawienia ogrodzenia nie jest potrzebne pozwolenie, a jego budowy nie trzeba zgłaszać w urzędzie. 

 

Systematyczne sprawdzanie, czy pastuch nie został uszkodzony i czy jest w nim napięcie, również ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ogrodzenia. Aby pastuch mógł skutecznie działać należy też zadbać o usuwanie roślinności znajdującej się tuż przy ogrodzeniu, która mogłaby zakłócać jego działanie. Z tego też powodu ogrodzenie elektryczne powinno montować się w odległości 1,5 m od brzegów plantacji.

Ogrodzenie ze zwykłej siatki leśnej może nie być jednak wystarczającą przeszkodą dla dzików. Zwierzęta te są bardzo silne, dlatego z łatwością mogą taką siatkę podnieść i przejść pod ogrodzeniem. Rolnicy coraz częściej decydują się więc na budowę ogrodzenia elektrycznego. Jeśli budowę ogrodzenia przeprowadzi się nieumiejętnie, może ono stanowić zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale też dla przypadkowych ludzi. Niewątpliwą zaletą tak zwanego pastucha elektrycznego na dziki jest jego skuteczność oraz wytrzymałość.

Ogrodzenie pod napięciem – parametry dobrego pastucha

Solidna konstrukcja ogrodzenia pod napięciem składa się z drewnianych słupków lub słupków polipropylenowych, pomiędzy którymi równolegle rozprowadzone są dwie stalowe linki lub druty. Ocynkowanie tych surowców sprawia, że są znacznie bardziej odporne na wpływ zmieniających się warunków atmosferycznych. Rolnicy, kierując się niższym kosztem, najchętniej wybierają druty ocynkowane. Warto jednak wspomnieć, że jego wytrzymałość na zerwanie oscyluje w granicach 30-40 kg.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc linka stalowa do pastucha. Struktura i sposób plecenia sprawia, że linka charakteryzuje się dużo wyższą odpornością na zerwania niż zwykły drut (około 250 kg).  W przypadku dużego ryzyka szkód zaleca się rozciągnąć trzy linie w odstępach 20 cm, 40 cm i 50 do 60 cm. Przy mniejszym ryzyku wystąpienia szkód można zastosować dwie linki.

Izolator do plecionki i drutu

Zamiennie można użyć też plecionek, które są nieco grubsze i lepiej widoczne dla dzikich zwierząt. Odpowiednia wysokość montażu linek ma za zadanie uniemożliwić dzikom przejście pod nimi, a także przeskoczenie przeszkody. Najczęściej montuje się je na wysokości 25 cm i 50 cm.

Pastuch Matador na dziki

Zasilanie pastucha elektrycznego

Decydując się na ogrodzenie elektryczne, należy zadbać o odpowiednie zasilenie. W zależności od źródła zasilania wyróżnić można trzy rodzaje elektryzatorów. Pierwszy z nich to elektryzator sieciowy 230 V, który jest najtańszy w zakupie i eksploatacji. Wymaga jednak stałego dostępu do sieci, sprawdzi się więc tylko na plantacjach w pobliżu zabudowań mieszkalnych. 

Drugim typem są elektryzatory akumulatorowe. Ich największą zaletą jest fakt, że będą pracować nawet w chwili, gdy nastąpi odcięcie energii elektrycznej, np. z powodu burzy. Ponadto warto zwrócić uwagę na ich mobilność. Możliwość pracy w dowolnym miejscu jest niezwykle ważna, gdy pole zlokalizowane jest z dala od zabudowań, na przykład w pobliżu lasów, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

Na rynku występują również elektryzatory uniwersalne, które można połączyć do sieci lub w razie konieczności do akumulatora.

Elektryzatory zasilane na baterię 6 V lub 9 V sprawdzą się tylko w przypadku krótkich ogrodzeń i mogą być za słabe na dziki. Zwierzęta te mają bardzo grubą skórę oraz gęstą sierść, co stanowi swego rodzaju izolację — dlatego, aby ogrodzenie spełniało swoje funkcje, do jego zasilenia należałoby wybrać elektryzator o energii impulsu w granicach 4-5 J. Najlepszym wyborem będzie zatem elektryzator akumulatorowy 12 V.

Decydując się na zakup elektryzatora, warto zwrócić uwagę na:

  • gatunek odstraszanych zwierząt;

  • wielkość grodzonego obszaru;

  • możliwość zasilania;

  • nierówności i ukształtowanie terenu.

Ogrodzenie uprawy

Uziemienie – na co zwrócić uwagę?

Istotnym aspektem, o którym musi pamiętać rolnik chcący chronić swoje uprawy jest odpowiednie uziemienie. Jeśli z powodu złego uziemienia obwód elektryczny nie zostanie zamknięty, prąd nie popłynie i tym samym zwierzę nie poczuje impulsu elektrycznego.

Stale rosnąca populacja dzików stanowi wciąż duże zagrożenie dla upraw rolniczych. Straty spowodowane żerowaniem tych zwierząt są nie tylko dokuczliwe, ale i kosztowne. Prawidłowo postawione ogrodzenie pod napięciem jest najskuteczniejszą metodą ochrony przed dzikami. Doskonale sprawdza się w przypadku ogródków, działek, a co najważniejsze dużych plantacji. Pole magnetyczne wytwarzane przez pastuchy skutecznie odstrasza leśną zwierzynę, która czując impuls elektryczny traci zainteresowanie uprawami.

pixelpixelpixelpixel