Jak działa pastuch elektryczny? Sprawdź, z czego się składa
Jest takie powiedzenie, że niewiedza może narobić więcej szkody niż odbezpieczony granat. Chociaż brzmi poważnie, nie jest aż tak mocno na wyrost, zwłaszcza jeśli chodzi o pastuchy elektryczne. Nieświadomość ich budowy i działania bywa niebezpieczna dla czworonogów i ludzi. Dlatego w artykule dokładnie wyjaśniamy, jak działa pastuch elektryczny – rozkładamy ogrodzenie na czynniki pierwsze!
Spis treści:
- Jaka jest zasada działania pastucha elektrycznego?
- Z czego składa się pastuch elektryczny?
- Jaki pastuch elektryczny dla bydła mięsnego, a jaki dla mlecznego?
Jaka jest zasada działania pastucha elektrycznego?
Czy zdarza się, że na dźwięk słów „pastuch elektryczny” masz przed oczami czerwony napis „niebezpieczeństwo”?
Już na wstępie musimy rozwiać pewne wątpliwości – pastuch elektryczny nie jest aż tak krzywdzący, a na pewno daleko mu do linii wysokiego napięcia! To jedno z najskuteczniejszych ogrodzeń, jeśli chodzi o wyznaczanie pastwisk, które kontroluje bydło i konie w bezpieczny sposób. Impulsy elektryczne przekazywanew urządzeniu wywołują nieprzyjemne uczucie w zwierzęciu, ale właściwie dopasowane, nie sprawiają mu dużego bólu ani nie stanowią zagrożenia dla życia.
Gdy pastuch elektryczny wysyła impulsy elektryczne, tworzy w zwierzęciu barierę psychiczną, w której efekcie obawia się ono ponownego zetknięcia z elementami ogrodzenia. W ten sposób ułatwia kontrolowanie i dyscyplinowanie bydła i koni, zapobiegając ich ucieczce. Pastuch elektryczny pełni jeszcze inne funkcje, a mianowicie chroni pastwiska i uprawy przed wtargnięciem dzikiem zwierzyny, a nawet zabezpiecza stawy przed wydrami.
Tak więc zasada działania pastucha elektrycznego polega na rozchodzeniu się impulsu elektrycznego po przewodzie. Za generowanie impulsu odpowiada elektryzator, czyli jedna z kluczowych części ogrodzenia, o której opowiemy więcej w dalszej części wpisu.
Z czego składa się pastuch elektryczny?
Co sprawia, że pastuch elektryczny działa bezpiecznie i sprawnie?
Elektryzator
Serce ogrodzenia, a zarazem jego mózg to elektryzator, który wysyła prąd elektryczny do przewodów. Jeden impuls trwa zazwyczaj od 0,1 do 0,3 milisekundy, a odstępy między impulsami wynoszą 1,2 sekundy. Zauważ więc, że częstotliwość i natężenie są w pełni kontrolowane dla bezpieczeństwa zwierząt i ludzi.
Dlaczego wybór właściwego elektryzatora jest najistotniejszy? Ponieważ jego moc (wyrażana w Julach) musi być dopasowana do wielkości i siły zwierząt. Do wyboru są elektryzatory sieciowe, bateryjne i uniwersalne. Jeśli nie masz dostępu do prądu, drugi i trzeci model będą najlepszym rozwiązaniem.
Przewody i złączki
Czy wszystkie przewody do pastucha elektrycznego są identyczne? Niekoniecznie, ponieważ na rynku spotkasz plecionki, taśmy elektryczne oraz druty ocynkowane. W przypadku każdego rodzaju trzeba jednak pamiętać o tym, by przewody zostały właściwie rozprowadzone – nie mogą być zbyt mocno napięte, ale nie powinny też opadać i falować. Zadbaj o to, by nie dotykały trawy ani żadnych roślin, ponieważ wówczas moc pastucha mogłaby spaść.
Paliki plastikowe/słupki drewniane, metalowe i betonowe oraz izolatory
A jak przebiega izolacja przewodów? Jeśli zdecydujesz się na słupki drewniane, betonowe lub metalowe, wówczas dobierasz właściwe izolatory odpowiednie do konkretnego materiału. Izolatory umożliwiają bezpieczne przymocowanie przewodników do palików bez obniżenia mocy ogrodzenia. Jeśli jednak wybierzesz innowacyjne paliki plastikowe, w tym przypadku nie musisz stosować izolatorów.
Palik uziemiający oraz przewody uziemiające
Optymalna długość uziemienia ma około 30 cm długości, sprawdza się w przypadku większości ogrodzeń. Uziemienie umieszcza się w całości pod ziemią w miarę możliwości jak najgłębiej – w ten sposób usprawnisz przebieg impulsów. Poza tym miejsce rozmieszczenia uziemienia powinno być wilgotne, a jeśli nie jest, wówczas grunt wokół palika uziemiającego polewa się wodą.
Tabliczka informacyjna i odgromnik
Na każdym ogrodzeniu elektrycznym powinna na stałe zagościć tabliczka ostrzegawcza, która informuje przechodniów o występowaniu impulsów elektrycznych. A całości ogrodzenia powinien dopełnić odgromnik chroniący elektryzator przed uderzeniami pioruna.
Opcjonalne wyposażenie
Zestaw bramowy, siatka, tester napięcia, uchwyty bramowe – to dodatkowe elementy i urządzenia, które pozwolą wykończyć ogrodzenie i kontrolować jego bezpieczne działanie. Teraz już wiesz, z czego składa się pastuch elektryczny!
Jaki pastuch elektryczny dla bydła mięsnego, a jaki dla mlecznego?
Czy wiesz, że dla bydła mlecznego wybiera się inny elektryzator niż dla mięsnego? Dla tej pierwszej grupy zaleca się stosowanie elektryzatora z minimalną energią impulsu 0,5 Jula. Natomiast dla bydła mięsnego, ze względu na dużo mniejszą wrażliwość na ból, powstały elektryzatory generujące impuls o mocy co najmniej 4 Juli i napięciu wyładowania około 10 000 V.
W ofercie sklepu Pan Farmerek znajdziesz nie tylko elektryzatory dla bydła mlecznego i mięsnego, ale i pozostałe akcesoria do pastucha, takie jak druty ocynkowane, izolatory i akumulatory. Wygodnie skompletujesz zestaw do stworzenia pastucha od A do Z lub dokupisz tylko poszczególne części, zależnie od własnych potrzeb. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej hodowli z profesjonalnymi i certyfikowanymi produktami z naszego sklepu!