Jak pozbyć się kotów z posesji?
Choć koty są urocze i pełne wdzięku, ich obecność na posesji może przynieść szereg problemów. Te zwierzaki nierzadko atakują kury, zjadają jaja, kopią dołki, a nawet roznoszą choroby na przykład wściekliznę. Dlatego w artykule przedstawimy skuteczne metody, takie jak na przykład żywołapki i pastuchy, które pomogą w utrzymaniu kotów z daleka od posesji i ogrodu!
Spis treści:
- Dlaczego warto pozbyć się kotów z posesji i ogrodu?
- Pastuchy na koty – dlaczego są dobrym wyborem?
- Żywołapki na koty – kiedy się sprawdzą?
- W jaki jeszcze sposób można pozbyć się kotów z posesji?
- Jak bezpiecznie i szybko pozbyć się kotów z terenu?
Dlaczego warto pozbyć się kotów z posesji i ogrodu?
Jednym z największych problemów, gdy koty pojawią się na posesji, są oczywiście straty – zarówno w inwentarzu gospodarskim, jak i roślinnym. Koty mają instynkt łowcy, więc często prowadzą agresywne działania w postaci kopania, drapania czy rozkopywania rabatek i grządek. Nie tylko zaburzają estetykę ogrodu, lecz bezpośrednio niszczą uprawy, rośliny i kwiaty, co oczywiście przekłada się na straty finansowe.
Kolejna kwestia dotyczy właśnie ataku na inwentarz gospodarski. Koty to realne zagrożenie dla kur, kaczek i gęsi. Atakują również ptaki na pobliskim terenie, co wpływa na zmniejszenie populacji, zwłaszcza tych zagrożonych wyginięciem. Jest to zjawisko, które ma długofalowe konsekwencje dla równowagi biologicznej oraz różnorodności gatunkowej w danej okolicy. Jednak rolnicy i hodowcy najbardziej odczuwają oczywiście ataki na inwentarz gospodarski w postaci kur, kaczek czy gęsi.
Koty zanieczyszczają teren posesji i ogrodów, ponieważ są to dla nich odpowiedniki naturalnej toalety. Bywa to nadzwyczaj problematyczne zwłaszcza, gdy używa się ogrodu jako miejsca do odpoczynku czy spotkań rodzinnych.
Niestety, ale te urocze zwierzęta często przenoszą choroby niebezpieczne nie tylko dla inwentarza gospodarskiego, ale i ludzi. Wśród najpopularniejszych są wścieklizna, choroba kociego pazura, grzybica, bąblownica i toksokaroza. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak pozbyć się kotów z działki, ogrodu lub posesji szybko i skutecznie.
Pastuchy na koty – dlaczego są dobrym wyborem?
Pastuchy na koty emitują impulsy elektromagnetyczne, które skutecznie odstraszają koty – ale jednocześnie robią to bezpiecznie i bez krzywdzenia zwierząt. Pastuchy dla kotów działają na zasadzie wywoływania nieprzyjemnych odczuć w ciele, co na trwałe zapisuje się w podświadomości zwierzaków, które potem unikają obszarów objętych działaniem pastucha.
Do wyboru są różne pastuchy, a dużą popularnością cieszą się gotowe zestawy złożone z: linki, izolatora, elektryzatora, uziemienia, a także zasilacza oraz niezbędnych akcesoriów. Po zetknięciu się z ogrodzeniem, zwierzę odczuje jedynie delikatny impuls elektryczny, który odstraszy je i skutecznie zniechęci do wtargnięcia na chroniony teren. To humanitarne, bezpieczne i zalecane rozwiązanie.
Żywołapki na koty – kiedy się sprawdzą?
Jeśli szukasz tańszej opcji lub koty po prostu sporadycznie odwiedzają posesję, dobrym rozwiązaniem jest żywołapka na koty – podobnie jak pastuch nie wyrządza krzywdy. Żywołapki to nic innego jak urządzenia, dzięki którym można złapać koty, a potem oddać do lokalnej fundacji lub schroniska, aby nie pozostał on bez opieki. To kolejna humanitarna metoda, która nie krzywdzi zwierząt, a jednocześnie pozwala na kontrolowanie ich populacji na danym obszarze.
Żywołapki przyciągają kota do pułapki za pomocą pokarmu lub innych atrakcyjnych zapachów. Kiedy zwierzę wejdzie do wnętrza, specjalny mechanizm automatycznie zamyka je w środku, odcinając jakąkolwiek drogę ucieczki. Dlatego właśnie zastosowanie żywołapki na koty jest metodą, która umożliwia schwytanie zwierzęcia bez potrzeby narażania go na zbędny stres lub cierpienie.
W jaki jeszcze sposób można pozbyć się kotów z posesji?
Koty mają nadzwyczaj wyostrzony zmysł węchu, który odgrywa kluczową rolę w ich codziennym życiu, a zwłaszcza przy polowaniu. Dlatego niektóre zapachy, które dla nas mogą być neutralne lub nawet przyjemne, działają na te zwierzęta odstraszająco, co skłania je do unikania określonych obszarów.
Cytrusy, mięta pieprzowa, lawenda, eukaliptus, ocet, cynamon, kawa, czosnek, cebula i rumianek – to tylko kilka z zapachów, które są znane ze swej skuteczności w odstraszaniu kotów. Te futrzaste zwierzęta nie przepadają zwłaszcza za miętą pieprzową, więc wystarczy rozpylić trochę olejku eterycznego na posesji, żeby zniechęcić koty do niechcianych wizyt. Podobnie działa sok z cytryny – skropienie nim terenu również obniżą aktywność kotów na danym obszarze.
Nie da się jednak ukryć, że naturalne metody odstraszania kotów są zdecydowanie mniej skuteczne niż pastuchy i żywołapki. Mogą być wsparciem w walce z kocią plagą, ale same w sobie rzadko przyniosą pożądane efekty. Dlatego idealnie sprawdzić się mogą także odstraszacze dla zwierząt, np. https://panfarmerek.pl/product-pol-15161-Samochodowy-odstraszacz-na-kuny-gryzonie-szczury-i-myszy-12V-VIANO.html lub https://panfarmerek.pl/product-pol-15158-Bateryjny-ultradzwiekowy-odstraszacz-zwierzat-z-czujnikiem-ruchu-GR5108-Greenmill.html.
Jak bezpiecznie i szybko pozbyć się kotów z terenu?
Kiedy wybierasz metody odstraszania kotów, upewnij się, że są one humanitarne i bezpieczne dla zwierząt. Właśnie takie możliwości dają pastuchy i żywołapki ze sprawdzonego miejsca, takiego jak asortyment naszego sklepu. Poznaj ofertę i wybierz pastuch lub żywołapkę w dobrej cenie!