Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak pozbyć się kuny? Sprawdzone sposoby na wypłoszenie

2024-02-26
Jak pozbyć się kuny? Sprawdzone sposoby na wypłoszenie

Kuna w ogrodzie lub na strychu bywa prawdziwym utrapieniem. Przegryzione kable, chaos w kurniku czy zjedzone owoce… to tylko wierzchołek góry lodowej. Dlatego właśnie warto jak najwcześniej podjąć właściwe kroki, żeby pozbyć się kuny z posesji. W tym przypadku niezawodnym wsparciem są na przykład żywołapki i pastuchy. Dowiedz się więcej, jak wypłoszyć kunę humanitarnie i skutecznie!

  1. Co trzeba wiedzieć o wypłaszaniu kun?
  2. Jak wypłoszyć kunę humanitarnie, a zarazem skutecznie?
  3. Żywołapki na kuny
  4. Pastuchy na kuny
  5. Środki odstraszające na kuny
  6. Jak odstraszyć kuny z posesji, strychu lub ogrodu?

Co trzeba wiedzieć o wypłaszaniu kun?

Kuna prowadzi nocny tryb życia i doskonale wspina się po drzewach, murach i stelażach. Dzięki tym zdolnościom z łatwością jest w stanie wślizgnąć się na teren strychu, kurnika lub innego budynku na posesji. Co najgorsze, kuny są zwierzętami idealnie przystosowanymi do życia w środowisku mocno zmienionym przez człowieka, dlatego właśnie są coraz częściej spotykane w bliskim sąsiedztwie ludzkich zabudowań. Niemniej jednak unikają miejsc, które są mocno uczęszczane i z tego względu wybierają ciche zakamarki, takie jak piwnice, strychy, poddasza czy altany.

Kuny głównie żywią się owadami, nornicami i myszami. Latem i jesienią ich głównym pożywieniem stają się owoce – winogrona, śliwki, morele, czereśnie, gruszki i jabłka. Właśnie dlatego często bywają nadzwyczaj uciążliwe. Ich owocowa dieta prowadzi do znacznych szkód w ogrodach, piwnicach i spichlerzach, co jest nie lada problemem dla gospodarzy.

Kuna może być także problematyczna ze względu na swoje zachowanie. Znakuje terytorium – zostawia sterty odchodów. Co więcej, niszczy izolacje kabli elektrycznych i chętnie atakuje ptactwo domowe czy nawet króliki. Jest również hałaśliwa, szczególnie wieczorami. Dlatego nie warto czekać, aż wyrządzi jeszcze więcej szkód. Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowa reakcja i zastosowanie profesjonalnych urządzeń, o których zaraz dowiesz się więcej.

Jak wypłoszyć kunę humanitarnie, a zarazem skutecznie?

Jeśli obawiasz się, że Twoją posesję zamieszkują kuny, zrób szybki test. Rozsyp zwilżony piasek wokół ścian i posyp mąką podłogę na strychu. Jeśli następnego dnia zobaczysz ślady kuny, możesz nawet z łatwością namierzyć miejsce, przez które dostała się ona na Twój teren.

Żywołapki na kuny

Uszczelnienie to priorytetowa kwestia. Drugą jest zastosowanie konkretnych urządzeń. Świetnym rozwiązaniem są żywołapki na kuny, które maja specjalny mechanizm zamykający zwierzę wewnątrz. Najpierw wabią kunę przynętą na przykład pokarmem, a gdy ta znajdzie się w środku, wówczas klapy się zamykają, unieruchamiając intruza całkowicie.

Żywołapki to skuteczne i nieinwazyjne narzędzia, co pozwala na bezpieczne przeniesienie kun z posesji. Istnieje kilka rodzajów żywołapek, ale najczęściej stosowane są te oparte na pułapkach klatkowych. Są to humanitarne narzędzia, które umożliwiają bezpieczne przeniesienie zwierzęcia w inne miejsce lub przekazanie go odpowiednim służbom lub organizacjom zajmującym się ochroną zwierząt.

Pastuchy na kuny

Pastuchy to kolejna skuteczna metoda na pozbycie się kuny z posesji. Wydzielają impulsy elektryczne, które są dla kuny nieprzyjemne i zniechęcają ją do przebywania w danym miejscu. Podczas gdy żywołapki świetnie sprawdzą się na przykład na strychu lub w przypadku mniejszej inwazji kun, pastuchy elektryczne to skuteczne rozwiązanie na większą skalę, idealne na działkę lub do ogrodu.

Pastuchy na kuny są proste w montażu i nie wymagają czasochłonnej obsługi. Zwierzęta samoistnie zniechęcają się od odwiedzania posesji, ponieważ impulsy elektryczne wywołują w nich nieprzyjemne doznania. Co ważne, prąd nie wyrządza kunom krzywdy, co jest jak najbardziej legalnym i humanitarnym rozwiązaniem.

Dużą popularnością cieszą się gotowe zestawy patuchów na kuny, które mają już wszystkie niezbędne elementy do zbudowania kompletnej instalacji. W zestawie znajdują się linki, plecionki, izolatory, elektryzator i inne niezbędne akcesoria, dzięki czemu podczas jednego zamówienia można wygodnie i w korzystnej skompletować cały sprzęt. W ofercie sklepu Pan Farmerek zobaczysz gotowe zestawy pastuchów na kuny, dzięki którym oszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas.  

Środki odstraszające na kuny

Na rynku dostępne są preparaty odstraszające, takie jak zapachowe repelenty czy też specyficzne substancje chemiczne, które działają na kuny odstraszająco. Te zwierzęta nie lubią zapachów cytrusów, pieprzu, lawendy i gałki muszkatołowej i wspomniane środki często mają dodatek tych aromatów. Niestety, nie zawsze są one skuteczne i wymagają regularnej aplikacji, co zabiera dużo czasu.

Jak odstraszyć kuny z posesji, strychu lub ogrodu?

W walce z kunami warto stosować różne metody, a przede wszystkim najskuteczniejsze – żywołpaki i pastuchy. Dzięki odpowiednim środkom i regularnej kontroli sprawnie i bezpiecznie, a jednocześnie humanitarnie, ograniczysz obecność tych uciążliwych ssaków na swojej posesji.

pixelpixelpixelpixel