Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać odpowiedni elektryzator? Podpowiadamy

2023-01-17
Jak wybrać odpowiedni elektryzator? Podpowiadamy

Wielu hodowców zastanawia się nad tym, jaki pastuch elektryczny okaże się najlepszy, zadba o bezpieczeństwo zwierząt, a jednocześnie nie zrobi im krzywdy. I tutaj nie moglibyśmy nie wspomnieć o znaczeniu elektryzatora, który to właśnie ma wpływ na wyżej wymienione aspekty. Dlatego we wpisie doradzamy, jak wybrać odpowiedni elektryzator – przeczytaj, który idealnie pasuje do Twojej hodowli!

Spis treści:

  1. Elektryzator – co to za urządzenie?
  2. Jaki elektryzator wybrać? Poznaj rodzaje urządzenia!
  3. Czym kierować się podczas wyboru elektryzatora?
  4. Gdzie kupić dobry elektryzator?

Elektryzator – co to za urządzenie?

Jednym z kluczowych i niezastąpionych elementów pastucha elektrycznego jest właśnie elektryzator, który odpowiada za wysyłanie prądu do przewodów ogrodzenia. Generuje impulsy o różnym natężeniu i częstotliwości. Zazwyczaj czas trwania jednego impulsu wynosi od 0,1 do 0,3 milisekundy, a odstępy między impulsami mają około 1,2 sekundy. To właśnie dzięki pracy elektryzatora czworonogi odczuwają nieprzyjemne uczucie po zetknięciu z pastuchem, więc to niezbędny element elektrycznych ogrodzeń.

Energia, którą generuje elektryzator, jest mierzona w Julach. To one decydują o sile porażenia w momencie dotknięcia ogrodzenia. Elektryzator to uniwersalne urządzenie, które sprawdzi się na każdym terenie, zarówno na niewielkim wybiegu, jak i na dużym pastwisku, dbając o efektywność pastucha.

 

 

Jaki elektryzator wybrać? Poznaj rodzaje urządzenia!

Co jest istotne podczas wyboru dobrego elektryzatora? Przede wszystkim zwróć uwagę na dobór właściwej mocy, napięcie wyjściowe oraz długość pastucha. Wyróżniamy elektryzatory sieciowe, akumulatorowe i uniwersalne, co ułatwia dopasowanie konkretnego modelu do własnych potrzeb.

Jeśli masz swobodny dostęp do prądu, najlepszym wyborem będzie elektryzator sieciowy, który czerpie moc z sieci elektrycznej 230 V. Jaka jest największa zaleta urządzenia na prąd? Zapewnia stabilny i stały przepływ impulsów elektrycznych oraz zapobiega ich zakłóceniom i spadkom. Elektryzatory sieciowe gwarantują wysoką moc. Co ciekawe, ich cena często jest najkorzystniejsza, więc nie obciążają nadmiernie domowego budżetu.

Do drugiej kategorii zaliczają się elektryzatory akumulatorowe (bateryjne) 9 - 12 V. Zdadzą one egzamin na każdym terenie, na którym dostęp do sieci elektrycznej jest uniemożliwiony. Modele akumulatorowe również mają zalety, ponieważ są mobilne – zabierzesz je w dowolne miejsce, pracują z dala od zabudowań i linii elektrycznych. Z drugiej jednak strony elektryzatory akumulatorowe są bardziej podatne na spadki impulsów elektrycznych.

Producenci oferują też elektryzatory uniwersalne, które stanowią połączenie sieciowego z akumulatorowym. Co to znaczy? Mianowicie są one zasilane zarówno siecią elektryczną 230 V, jak i akumulatorem 9 - 12 V. Łączą w sobie zalety obydwóch rodzajów, ale trzeba pamiętać, że elektryzator hybrydowy nie może czerpać mocy jednocześnie z sieci i akumulatora.

Czym kierować się podczas wyboru elektryzatora?

Jeśli zastanawiasz się teraz, jaki elektryzator wybrać, przede wszystkim weź pod uwagę nie tylko dostęp do sieci elektrycznej, ale i wielkość obszaru do ogrodzenia (do bardzo długich nada się urządzenie o mocy nawet 5 Juli), warunki terenowe, rodzaj pilnowanych zwierząt i obudowę. Nie każdy model jest odporny na zmienne warunki pogodowe i należy go dodatkowo zabezpieczyć przed opadami.

Zwłaszcza kwestia związana z rodzajem pilnowanych zwierząt odgrywa kluczową rolę. Bo całkowicie inny elektryzator sprawdzi się na przykład u bydła mlecznego, a inny u bydła mięsnego. Otóż dla krów mlecznych zalecana energia impulsu powinna wynosić 0,5 Jula. Natomiast dla bydła mięsnego ta wartość ma już co najmniej 4 Jule, ponieważ wspomniana grupa zwierząt jest mniej wrażliwa na ból.

Ogólna zasada mówi, że elektryzatory o energii impulsu do 0,5 Jula sprawdzą się w przypadku wrażliwych na ból zwierząt, ogrodzeń krótkich i średnich oraz na terenie nieznacznie pokrytym roślinnością. Elektryzatory do 1-2 Jula nadają się do zasilania dłuższych ogrodzeń i bardziej porośniętych obszarów. Natomiast elektryzatory powyżej 3 Juli są przeznaczone do zwierząt mniej wrażliwych na ból, długich ogrodzeń oraz mocno porośniętych terenów i zagrożonych atakiem dzikich zwierząt, takich jak dziki i niedźwiedzie.

Gdzie kupić dobry elektryzator?

Tylko ze zweryfikowanego źródła, prosto od sprawdzonego dostawcy. Właśnie takie wiodą prym w ofercie sklepu Pan Farmerek – do wyboru są elektryzatory sieciowe, akumulatorowe i uniwersalne, więc na pewno wybierzesz idealny na miarę potrzeb własnego terenu.

Każde urządzenie jest szczegółowo opisane, w specyfikacji są podane takie informacje jak liczba Juli, przeznaczenie, napięcie wyjścia, maksymalna długość linii ogrodzenia elektrycznego i częstotliwość impulsowania. A jeśli nie wiesz, który elektryzator nada się do Twojego terenu, skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w wyborze właściwego urządzenia. Wspólnie zadbamy o bezpieczeństwo czworonogów w Twoim gospodarstwie!

pixelpixelpixelpixel