Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć staw przed wydrą? Poznaj nasze wskazówki!

2023-08-29
Jak zabezpieczyć staw przed wydrą? Poznaj nasze wskazówki!

Futrzaste, niepozorne, a wręcz nawet urocze – wydry chociaż wzbudzają w wielu osobach rozczulenie, w praktyce są również szkodnikami.  Niestety, ale w Polsce stanowią one zagrożenie dla stawów, jezior i rzek, a przede wszystkim dla ryb i ekosystemu. Dlatego dzisiaj podpowiemy, jak zabezpieczyć staw przed wydrą bezpiecznie i skutecznie, a co najważniejsze, bez wyrządzania krzywdy tym zwierzętom!

Spis treści:

  1. Dlaczego warto chronić stawy przed wydrami?
  2. Jak zabezpieczyć staw przed wydrami? Poznaj podstawowe metody!
  3. Pastuchy elektryczne na wydry – dlaczego warto?
  4. Jaki pastuch na wydry jest najlepszy?
  5. Jak przeprowadzić montaż pastucha na wydry?

Dlaczego warto chronić stawy przed wydrami?

Wydry, które są naturalnymi drapieżnikami, często przyczyniają się do wielu szkód. Przede wszystkim żywią się rybami, w efekcie czego powodują niszczenie hodowli wodnych mieszkańców. Niestety, ale ataki wydr mogą nawet doprowadzić do całkowitej destrukcji hodowli, co skutkuje stratami finansowymi.

Niestety, ale te niepozorne drapieżniki są dużym zagrożeniem dla struktury ekosystemu wodnego. Co więcej, niszczą infrastrukturę zbiorników wodnych, w tym tamy, osłony przeciwpowodziowe i inne elementy, co zwiększa koszty napraw. Podobnie jest w przypadku roślinności, ponieważ uszkadzają naturalne środowisko wodne podczas poszukiwania pożywienia, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie ryb. Obecność tych szkodników w okolicy wpływa na zachowania ryb – stają się one ostrożniejsze i unikają otwartych przestrzeni, więc połowy są trudniejsze.

Jak zabezpieczyć staw przed wydrami? Poznaj podstawowe metody!

Właściciele zbiorników wodnych stosują kilka metod, które oczywiście różnią się skutecznością. Do powszechnych należy instalowanie barier fizycznych w postaci siatek, płotów lub innych przeszkód, co szybko ogranicza dostęp wydr do stawu. Alternatywą jest stosowanie zapachów odstraszających. Niektórzy decydują się też na używanie specjalnych urządzeń dźwiękowych, które są nieprzyjemne dla wydr.

Jednak zabezpieczenie stawu przed wydrą wymienionymi metodami często nie jest w 100% skuteczne. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w elektryczny pastuch na wydry, który jest bezpieczny dla tych zwierząt, a jednocześnie najefektywniej wypędza je z Twojego rejonu.

Pastuchy elektryczne na wydry – dlaczego warto?

Jak wspomnieliśmy, jednym z innowacyjnych sposobów ochrony stawów przed wydrami jest zakup zestawu pastucha elektrycznego. Pastuch wydziela kontrolowane impulsy elektryczne, które nie wyrządzają krzywdy zwierzętom, ale działają po prostu jako odstraszacz. Wydry szybko uczą się, że próba dostępu do stawu wiąże się z nieprzyjemnym bodźcem, co skutkuje unikaniem obszaru.

W czym tkwi fenomen tego rozwiązania? Pastuch elektryczny jest bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Działa bez przerwy, a także nie wymaga częstych konserwacji i napraw. Pastuchy elektryczne minimalizują ingerencję w środowisko naturalne, a także pozwalają chronić populacje wydr w Polsce.

Pastuch elektryczny stanowi więc innowacyjną i skuteczną metodę zabezpieczeń, oferując szereg zalet. To bezpieczny, długotrwały i legalny sposób, dzięki któremu zabezpieczenie stawu przed wydrą przyniesie jak najwięcej korzyści.

Jaki pastuch na wydry jest najlepszy?

Odpowiednia energia impulsu dla pastucha na wydry wynosi od około 1,1J do 5J. Właśnie takie produkty oferujemy w naszym sklepie – to bezpieczne rozwiązanie przeznaczone typowo dla wydr. Sprawdzi się przy zasilaniu małych i średnich ogrodzeń o długości linii nawet do 25 km. W panfarmerek.pl znajdziesz zestawy przystosowane do pracy w trudniejszych warunkach, więc z łatwością dopasujesz je do każdego obszaru, czyli nawet na zarośniętych terenach.  

W naszej ofercie znajduje się pastuch na wydry złożony z gotowego zestawu. Nie musisz kompletować pojedynczych elementów, ponieważ otrzymujesz pełen komplet przystosowany do natychmiastowego montażu. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze i czas, a czytelna i prosta instrukcja ułatwia wykonanie pracy samodzielnie. Możesz też skonsultować zakup i instalacje z naszymi specjalistami. W skład zestawu wchodzą niezbędne elementy: elektryzator, izolatory, palik uziemiający, linki, plecionki lub splotki, tablica ostrzegawcza oraz pozostałe niezbędniki.

Jak przeprowadzić montaż pastucha na wydry?

Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć staw przed wydrami bezpiecznie i bez szkody dla ludzi, tych drapieżników i otoczenia. Jak jednak zamontować zestaw, aby działał bezawaryjnie i przez możliwie jak najdłuższy czas?

W większości przypadków metoda montażu wygląda podobnie. Wystarczy, że wbijesz paliki w ziemię i rozstawisz je w odległości co około 4-5 metrów. Na palikach umieścisz linkę lub plecionkę na odpowiedniej wysokości i przypilnujesz, żeby nie dotykała żadnych elementów typu krzaki i roślinność. Następnie podepniesz elektryzator do drutu, drugi kabel przymocujesz do palika uziemiającego i wbijesz go w ziemię. Włączysz elektryzator – i gotowe. Szybko, samodzielnie i co najważniejsze skutecznie na lata!

pixelpixelpixelpixel