Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zabezpieczyć uprawę kukurydzy przed dzikami?

2023-03-27
Jak zabezpieczyć uprawę kukurydzy przed dzikami?

Silne i żwawe dziki sprawiają, że wielu rolników z obawą wyrusza na pole kukurydzy – widok zniszczonych upraw skutecznie podnosi ciśnienie. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, dzięki któremu dowiesz się, w jaki sposób zabezpieczyć swoje uprawy, by wreszcie zniechęcić wspomniane zwierzęta do żerowania na Twoim terenie!

Spis treści:

 1. Trzy sposoby, jak ochronić kukurydzę przed dzikami
 2. Jak zabezpieczyć kukurydzę przed dzikami? Wybierz ogrodzenie elektryczne!
 3. Gotowy zestaw – pomysł na ochronę kukurydzy przed dzikami

Trzy sposoby, jak ochronić kukurydzę przed dzikami

Dziki nie oszczędzają kukurydzy nie tylko przed zbiorem, ale i we wczesnych fazach jej rozwoju. Kiełkujące nasiona to rarytas dla wspomnianych zwierząt – chętnie wyrywają je z gleby i zjadają, podobnie jak rosnące już rośliny z korzonkiem. Co ciekawe, jak czytamy w „Poradniku sygnalizatora ochrony kukurydzy”: Dzik ma duży potencjał indywidualnego uczenia się i zmiany w etologii tych zwierząt są jedną z przyczyn ich sukcesu ekologicznego i szybkiego przystosowywania się do zmian cywilizacyjnych. Oznacza to, że dziki uczą się, w jaki sposób inteligentnie unikać pułapek. I robią to nie tylko przez własne doświadczenia, ale i matki, która długo troszczy się o potomstwo, więc przekazuje mu ochronne zachowania.

Dlatego ochrona kukurydzy przed dzikami musi być odpowiednio przemyślana. W jaki sposób?

 1. Wybór dobrego miejsca na zasiewy – na żerowanie dzików są narażone monokultury i pola graniczące z powierzchniami leśnymi i bagnami.
 2. Używanie specjalnych urządzeń i zapraw – wiemy jednak, że nie zawsze masz wpływ na miejsce siewu, dlatego możesz skorzystać z metod mechanicznych. Wielu rolników decyduje się na zapachowe i akustyczne odstraszanie dzików lub doprawianie ziarna siewnego zaprawą odstraszającą. Możesz więc ustawić na działce armatki hukowe, jednak często zakłócają one ciszę nocną i straszą pozostałe zwierzęta.
 3. Budowa pastucha elektrycznego – rozsądnym i trwałym wyborem okazuje się stosowanie ogrodzeń elektrycznych. Skutecznie zabezpieczają całą uprawę, ale tylko pod warunkiem, że są umiejętnie ustawione. W następnej części wpisu dowiesz się, jak stworzyć profesjonalne ogrodzenie elektryczne!

Jak zabezpieczyć kukurydzę przed dzikami? Wybierz ogrodzenie elektryczne!

Wysokowydajny pastuch na dziki składa się z kilku elementów, które połączone ze sobą przynoszą świetne rezultaty. Jakie części są kluczowe?

 • Słupki drewniane i izolatory – drewno to solidny materiał, który stanowi stabilniejszą alternatywę niż plastik. Do słupków drewnianych wkręć izolatory do drutu z wkrętem do drewna. Sprawdzą się zarówno w przypadku drutu, jak i plecionki.
 • Elektryzator – to jeden z najważniejszych elementów, który odpowiada za moc pastucha. Polecamy elektryzator o napięciu minimum 10.000V na przykład elektryzatory sieciowe marki Matador objęte gwarancją. W ofercie mamy też elektryzatory uniwersalne, które przeniesiesz w dowolne miejsce. Kompleksowo chronią przed dzikami, sarnami i jeleniami, a co ważne, zasilą nawet pastuch na dziki o długości linii 50 km.
 • Drut ocynkowany lub mocna linka – z naciskiem na tę pierwszą propozycję. Gruby drut rozprowadzony na dwóch lub trzech wysokościach w połączeniu z drewnianymi palikami stanie się solidnym zabezpieczeniem. Ocynkowana stal jest też odporniejsza na czynniki zewnętrzne, zwłaszcza na wilgoć, a co za tym idzie, na korozję.
 • Palik uziemiający – bez dobrego uziemienia prąd nie popłynie i dziki nie poczują impulsu. Dlatego palik uziemiający to istotny element, dzięki któremu ogrodzenie jest efektywne i funkcjonalne.
 • Zestaw bramowy do pastucha – a całości dopełniają furtki i bramy, dzięki którym swobodnie dostaniesz się na pole. W naszej ofercie znajdziesz również niezbędne części do budowy wjazdów bramowych, więc szybko skompletujesz wyposażenie.

Ogrodzenie elektryczne uzupełniają też ważne dodatki, takie jak tabliczka ostrzegawcza informująca o występowaniu impulsów elektrycznych, dzięki której zachowasz bezpieczeństwo w okolicy.

Gotowy zestaw – pomysł na ochronę kukurydzy przed dzikami

Coraz większą popularnością cieszą się gotowe zestawy do skonstruowania pastucha elektrycznego, które zawierają niezbędne elementy do stworzenia kompletnego ogrodzenia. I takie znajdziesz w ofercie sklepu Pan Farmerek – mamy zestawy pastuchów na dziki, na które składają się między innymi elektryzator, drut, izolator do drutu z wkrętem do drewna, kabel wysokiego napięcia do elektryzatora, palik uziemiający, przewody krokodylki i tabliczka ostrzegawcza.

Co zyskasz, gdy zdecydujesz się na gotowy zestaw pastucha na dziki? Przede wszystkim ogromną oszczędność czasu i pieniędzy – już podczas jednego zamówienia skompletujesz wszystkie niezbędne elementy ogrodzenia, zamiast żmudnie poszukiwać pojedynczych części w ofertach sklepowych. Zyskasz też pewność, że masz wszystko, czego tylko potrzebujesz do szybkiego montażu pastucha. Często też gotowe zestawy są tańsze niż kupowane osobno elektryzatory, druty, paliki i inne produkty.

Teraz już wiesz, jak zabezpieczyć kukurydzę przed dzikami, by szkody wyrządzone przez inteligentne stworzenia były jak najmniejsze!

pixelpixelpixelpixel