Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zacząć hodowlę pszczół? O tym musisz pamiętać!

2024-05-22
Jak zacząć hodowlę pszczół? O tym musisz pamiętać!

Hodowla pszczół to wyjątkowo satysfakcjonujące i korzystne hobby, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jeżeli zastanawiasz się, jak zacząć hodowlę pszczół, to ten artykuł jest dla Ciebie! Podpowiemy Ci, od czego rozpocząć, na co zwrócić uwagę i jakie są najważniejsze zasady, o których musisz pamiętać. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik dla każdego, kto pragnie zaprosić na swoją działkę czy ogród pszczelą rodzinę. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jak zacząć hodowlę pszczół? Przygotowanie miejsca i wybór rasy owadów
  2. Prawo a hodowla pszczół – co warto wiedzieć?
  3. Jak dbać o pszczoły? Najważniejsze aspekty hodowli
  4. Jakie miododajne rośliny warto zasiać w pobliżu uli?

Jak zacząć hodowlę pszczół? Przygotowanie miejsca i wybór rasy owadów

Jak zacząć hodowlę pszczół? Przede wszystkim przygotuj odpowiednie miejsce dla swoich nowych podopiecznych. Pasieka powinna znajdować się w cichym, ustronnym miejscu, z dala od hałasujących sąsiadów czy dróg. Wybierz miejsce, które jest słoneczne, ale też oferuje cień. Pszczoły potrzebują słońca, aby utrzymać odpowiednią temperaturę w ulu, ale przedłużona ekspozycja na gorące promienie może być dla nich szkodliwa. Hodowla pszczół wymaga też dostępu do czystej wody. Może to być naturalny strumień, mały staw lub po prostu uzupełniana codziennie miska.

Kolejnym kluczowym elementem jest wybór rasy owadów. W Polsce największą popularnością cieszą się pszczoły rasy kraińskiej (carnica). Gatunek ten znany jest ze swojej wytrzymałości i skuteczności w zdobywaniu nektaru. Bardzo dobrze sprawdzają się też pszczoły rasy buckfast, które są niezwykle łagodne i produktywne.

Prawo a hodowla pszczół – co warto wiedzieć?

Hodowla pszczół, jak każda inna działalność, regulowana jest przepisami prawa. Określają one, co hodowca może, a czego nie może robić. Przepisy prawne dotyczące hodowli pszczół odnoszą się przede wszystkim do miejsca, w którym można prowadzić pasiekę. Ustawa o ochronie przyrody mówi, że pasiekę można prowadzić prawie wszędzie, jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od zabudowań mieszkalnych i miejsc użyteczności publicznej.

Inne przepisy dotyczą zdrowia pszczół. Hodowca musi regularnie poddawać swoje pszczoły badaniom w celu wykrywania chorób takich jak warroza czy zgnilec amerykański.

Inwestując w hodowlę pszczół, musisz pamiętać także o konieczności rejestracji pasieki oraz otrzymania numeru identyfikacyjnego. Bez tego nie będziesz mógł legalnie sprzedawać miodu. Zgłoszenia do powiatowego lekarza weterynarii należy dokonać na minimum 30 dni przed rozpoczęciem działalności. Jeśli planujesz stworzenie pasieki, w której będzie powyżej 80 rodzin pszczelich, należy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego.

Jak dbać o pszczoły? Najważniejsze aspekty hodowli

Hodowla pszczół to nie tylko przyjemność, ale również obowiązek. Jak jednak dbać o te niewielkie stworzenia? Podstawą jest regularna kontrola stanu ula. Zwracaj uwagę na zachowanie pszczół, sprawdzaj ich liczbę i kontroluj poziom zapasów miodu czy pyłku. Bądź czujny i reaguj na wszelkie oznaki chorób czy obecności szkodników. W przypadku zauważenia jakichkolwiek niepokojących objawów niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Ule powinny być utrzymane w czystości. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji. W przypadku pojawienia się chorób czy szkodników może okazać się, że konieczne będzie przeniesienie pszczelej rodziny do innego ula. Owady muszą także odpowiednio się odżywiać. Pszczoły potrzebują zarówno miodu, pyłku, jak i wody. W okresie zimowym czy wiosennym, gdy nie mają one możliwości samodzielnego pozyskania pokarmu, możesz nieco im pomóc. Do dokarmiania niewielkich owadów możesz wykorzystać mieszankę cukru i wody lub specjalny syrop pszczelarski.

Jakie miododajne rośliny warto zasiać w pobliżu uli?

Jak efektywnie hodować pszczoły? Głównym zadaniem tych niezwykle pracowitych, pasiastych owadów jest zbieranie nektaru z kwiatów. Ważne jest zatem zapewnienie im dostępu do roślin, które są nie tylko smaczne, ale również stanowią dla nich źródło cennych składników odżywczych. Gatunkiem, który spełnia oba te wymogi, jest na przykład facelia błękitna. Pszczoły uwielbiają te rośliny za ich intensywny zapach i duże ilości nektaru. Facelia błękitna jest też łatwa w uprawie i odporna na suszę, co czyni ją idealnym wyborem dla pasieki. Roślina ta poprawia także jakość gleby – może zatem być wykorzystywana jako poplon lub przedplon.

Innymi popularnymi roślinami miododajnymi są koniczyna, malwa, głóg lub lipa. Wszystkie te rośliny są bogate w nektar i pyłek, co czyni je atrakcyjnymi dla pszczół.  Jeśli posiadasz duże pole, możesz zdecydować się także na uprawę rzepaku. Pszczoły uwielbiają roślinę o złotych kwiatach za jej obfitość w nektar i pyłek.

Pamiętaj także, że różnorodność ma kluczowe znaczenie dla zdrowia pszczół. Jeśli masz taką możliwość, najlepiej jest posiać kilka gatunków miododajnych roślin. W ten sposób zapewnisz swoim pszczołom różnorodną i zdrową dietę. Dobrze skomponowany ogród przyczyni się do sukcesu hodowli, a także wpłynie na poprawę smaku miodu. Chcesz stworzyć idealne warunki dla swoich pszczół? Zajrzyj do naszego sklepu online i wybierz najlepsze rośliny miododajne na swoje pole!

pixelpixelpixelpixel