Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zamontować pastuch na kuny? Wyjaśniamy!

2023-05-25
Jak zamontować pastuch na kuny? Wyjaśniamy!

Atakują kury, niszczą dachy, przegryzają przewody… kuny to dzikie zwierzęta, które wyrządzają zauważalne i często niebezpieczne szkody. Dlatego właśnie powstały pastuchy na kuny skutecznie chroniące przed atakami – ich montaż nie jest trudny, a postępując zgodnie z instrukcją, prędko zainstalujesz wszystkie niezbędne elementy. W artykule wyjaśniamy, jak zamontować pastuch na kuny krok po kroku!

 

Spis treści:

  1. Czy pastuch na kuny jest potrzebny?
  2. Z czego składa się pastuch na kuny?
  3. Pastuch na kuny – montaż krok po kroku
  4. Jaki pastuch na kuny będzie najlepszy?

 

Czy pastuch na kuny jest potrzebny?

Kuny są znane ze swojej zdolności do wchodzenia do budynków przez otwory w dachu, poddaszach, kominach lub uszkodzonych ścianach. Wnętrza domów, strychy i izolacje są narażone na ich ataki, podobnie jak materiały budowlane, które mogą zostać rozgryzione lub rozszarpane.

Ostre kły kun zagrażają też przewodom elektrycznym, prowadząc do ich zniszczenia. A to krótka droga do zwarć, awarii elektrycznych i pożarów. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych lub gospodarczych.

Kuny mogą również uszkadzać uprawy, zwłaszcza owoce i warzywa, szczególnie te, które znajdują się blisko lasów lub zadrzewień. Te drapieżniki są niebezpieczne także dla gospodarczego inwentarza, takiego jak drób, króliki lub ptaki hodowlane. Chętnie atakują drobne zwierzęta, powodując ich śmierć lub poważne obrażenia.

Niestety, ale pułapki, odstraszacze ultradźwiękowe i odstraszacze zapachowe nie najskuteczniejszą bronią na kuny. Dlatego właśnie montaż pastucha jest rozsądną decyzją, która chroni dom, kurnik i pozostałe budynki gospodarcze przed szkodliwymi atakami. Impulsy elektryczne stanowią niezawodną barierę ochronną, a jednocześnie nie są śmiercionośne dla tych niewielkich szkodników, więc nie pozbawisz ich życia. Elektryczny pastuch wpaja w kuny strach, dlatego z czasem zaprzestają one nawet prób wtargnięcia na teren.

Z czego składa się pastuch na kuny?

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się gotowe zestawy pastuchów na kuny, które znajdziesz w ofercie sklepu Pan Farmerek. Profesjonalne i kompletne pastuchy na kuny składają się między innymi z elektryzatora, izolatorów, nakrętek, nasadek mocujących, obejm, łączników do drutu, plecionek i kabli, a nawet tabliczki ostrzegawczej. Decydując się na gotowy zestaw, nie musisz żmudnie kompletować wyposażenia i masz pewność, że każdy element będzie pod ręką – to oszczędność czasu i pieniędzy.

 

 

Pastuch na kuny – montaż krok po kroku

W jakich dokładnie miejscach instaluje się elementy pastucha? Głównie na rynnach i rurach, które odprowadzają wodę opadową, co skutecznie chroni obiekty przed wspinaniem się kun na dach, gdzie zazwyczaj zakładają gniazda. Jak więc krok po kroku przebiega montaż pastucha?

 

1. Proces montażu zacznij od rozmieszczenia na rynnach obejm z nasadkami mocującymi od izolatora, nakrętkami, izolatorami G264 i izolatorami z gwintem metrycznym M6.

2. Rozmieść izolatory również wewnątrz rynny poprzecznej.

3. Poprowadź dwa kable wysokiego napięcia od elektryzatora do obejm z izolatorami.

4. Przeciągnij plecionkę przez izolatory. Pamiętaj, by lekko naprężyć linkę, aby nie zwisała.

5. Sprawdź, czy linka nie jest zbyt mocno napięta i czy nie dotyka metalowych przedmiotów na przykład drzwi. Poza tym obie linie nie powinny się wzajemnie dotykać w żadnym miejscu, aby uniknąć zwarcia.

6. Jeśli musisz ułożyć linie na metalowych częściach (na przykład krawędzie rynny), użyj izolowanego kabla wysokiego napięcia. By stworzyć połączenie elektryczne między linią i izolowanym kablem, użyj łączników z zestawu. Ułożenie linii musi być równoległe.

7. Warto też pamiętać, że kontakt uziemienia elektryzatora nie musi być połączony z ziemią.

 

Co jeszcze jest ważne, gdy samodzielnie instalujesz pastuch elektryczny? Montaż koniecznie musi przebiegać w suchym miejscu. W pierwszej kolejności przeczytaj instrukcję i postępuj zgodnie z jej wskazówkami, ponieważ procesy montażowe mogą się różnić zależnie od zestawu i zaleceń producentów. Pamiętaj także, by co około 2 miesiące sprawdzać czystość instalacji – przede wszystkim pozbywaj się zalegających liści i zanieczyszczeń w rynnach, które mogłyby skutkować zwarciem.

Jaki pastuch na kuny będzie najlepszy?

Polecamy pastuchy na kuny Matador, które znajdziesz w asortymencie naszego sklepu internetowego. Ich niewątpliwym atutem jest uniwersalny elektryzator o energii impulsu 4 Jule, czyli jednej z najmocniejszych na rynku. To skuteczny, bezpieczny i polecany sprzęt, który odstraszy nawet najbardziej uciążliwe kuny. Jak wspomnieliśmy, to uniwersalny model, więc może być zasilany zarówno z baterii, akumulatora 12V, jak i z sieci elektrycznej. Dużą zaletą jest również migająca lampka kontrolna wskazująca na prawidłową pracę elektryzatora. Do zestawów pastuchów na kuny z naszego asortymentu są dołączone czytelne i proste instrukcje, dzięki którym sprawnie poradzisz sobie z instalacją. Poza tym nasi eksperci chętnie udzielą wsparcia i odpowiedzą na nurtujące pytania.

 

pixelpixel