Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pastuch dla koni? To trzeba wiedzieć

2023-02-16
Jaki pastuch dla koni? To trzeba wiedzieć

Jazda konna nie polega jedynie na zdobyciu technicznych umiejętności – to także styl życia, mówił trener jeździectwa Wojciech Mickunas. By w pełni cieszyć się tą wyjątkową pasją, należy jednak zadbać o bezpieczeństwo koni. Odpowiedzią na tę potrzebę jest ogrodzenie elektryczne odpowiednio dobrane pod względem mocy i innych parametrów. W artykule podpowiadamy, jaki pastuch dla koni będzie idealny!

Spis treści:

  1. Jaka moc i wysokość pastucha dla koni?
  2. Jaki elektryzator do pastucha dla koni?
  3. Jakie jeszcze elementy są niezbędne do ogrodzenia?
  4. Czy zestaw z pastuchem dla koni to dobre rozwiązanie?

Jaka moc i wysokość pastucha dla koni?

Czy wiesz, że konie to jedne z najwrażliwszych zwierząt hodowlanych? Dlatego właśnie wybór właściwego pastucha odgrywa tak ważną rolę – przecież nikt nie chce, aby wierzchowce cierpiały z powodu zbyt intensywnej stymulacji prądem.

Trafnym rozwiązaniem są więc pastuchy dla koni o napięciu w przedziale 8 000-10 000 Woltów. Równie istotny jest dobór mocy elektryzatora. Czym jest wspomniany element? Elektryzator odpowiada za wysyłanie prądu do przewodów ogrodzenia, generując impulsy o różnym natężeniu i częstotliwości. Energia, którą wydziela elektryzator, jest mierzona w Julach decydujących o sile porażenia w momencie dotknięcia ogrodzenia.

W przypadku koni sprawdzi się elektryzator z energią wyjściową około 0,5 J lub nieco poniżej tej wartości. W większości urządzeń czas jednego impulsu wynosi maksymalnie do 0,3 milisekundy, a odstępy między impulsami wynoszą 1,2 sekundy.

Przy zakupie elektryzatora, należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, ponieważ na rynku znajdują się modele sieciowe, akumulatorowe i uniwersalne. Te pierwsze czerpią moc z sieci elektrycznej 230 V i zdadzą egzamin na każdym terenie, na którym jest niezakłócony dostęp do prądu. Natomiast elektryzatory akumulatorowe 9-12 V sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia do sieci elektrycznej.

A jaka wysokość pastucha elektrycznego dla koni będzie optymalna? Na początku wspomnimy, że jego linia powinna przebiegać na dwóch lub trzech poziomach. Warto zdecydować się na pastuch elektryczny o wysokości od 120 cm do 140 cm, który sprawi, że konie będą mogły cieszyć się bezpieczną i swobodną przestrzenią.

Jaki elektryzator do pastucha dla koni?

Wiemy już, że elektryzatory o energii wyjściowej około 0,5 J zapewnią bezpieczeństwo i komfort koniom. Czym jeszcze kierować się przy zakupie tego kluczowego niezbędnika pastucha elektrycznego, który odpowiada za skuteczność całego ogrodzenia?

Wiele osób wybiera elektryzatory uniwersalne, które można podłączyć do sieci, ale i są jednocześnie wyposażone w akumulator, więc można przenieść je w dowolne miejsce cechuje je duża mobilność.

Elektryzatory do pastuchów dla koni zazwyczaj nadają się do długości ogrodzenia do 10 km. Polecamy urządzenia, które wyróżnia kompaktowa pudełkowa obudowa – nie zajmują zbyt wiele miejsca. Popularnością cieszą się także nowoczesne modele wyposażone w diodowy system sygnalizacji spadku napięcia i wskazujące stan naładowania baterii. Zwróćmy uwagę na przykład na elektryzatory marki Horizont Rolos, które mają inteligentny system oszczędzania akumulatora, czyli zapewniają jeszcze większe oszczędności finansowe. Elektryzatory Horizont Rolos można znaleźć w ofercie naszego sklepu internetowego panfarmerek.pl.

Jakie jeszcze elementy są niezbędne do ogrodzenia?

Trwałe i bezpieczne ogrodzenie elektryczne powstaje z użyciem taśmy do pastucha 2 cm lub 4 cm. Dlaczego taśmy, a nie plecionki czy drut? Otóż są one najlepiej widoczne dla koni, dzięki czemu zwierzęta nie wpadają na ogrodzenie i nie przerywają jego ciągłości.

Kolejnym niezbędnikiem są paliki lub słupki do pastucha, do których przymocujemy specjalne izolatory do taśmy. Do wyboru są na przykład paliki z odpornego na wilgoć i promieniowanie słoneczne polipropylenu wyposażone w zaczepy do przewodów rozmieszczone na kilku wysokościach. Przewody w ogrodzeniu dla koni należy poprowadzić na dwóch lub trzech poziomach, czyli na wysokościach 120 cm i 60 cm lub 140 cm, 100 cm i 50 cm.

A całości ogrodzenia dopełniają palik uziemiający, tabliczka ostrzegawcza i zestawy bramowe do pastucha służące do budowy furtek i bram.

Czy zestaw z pastuchem dla koni to dobre rozwiązanie?

A jeśli nadal zastanawiasz się, jaki pastuch elektryczny dla koni będzie najlepszy, może zdecydujesz się na gotowe zestawy dla wierzchowców? Dzięki nim podczas jednego zamówienia skompletujesz niezbędne wyposażenie, w skład którego wchodzą między innymi elektryzator, zasilacz, izolatory, taśma, zestaw bramowy, tabliczka, tester napięcia i paliki dla koni. Gotowe zestawy dla koni wiodą prym w asortymencie naszego sklepu – wystarczy kilka kliknięć i zamówisz bezpieczny pastuch elektryczny na lata. A jeśli nie wiesz, który nada się do ochrony Twoich zwierząt, skontaktuj się z nami, a chętnie doradzimy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!

pixelpixelpixelpixel