Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pastuch ochroni uprawy przed sarnami?

2023-11-22
Jaki pastuch ochroni uprawy przed sarnami?

Pamiętasz bajkę o jelonku Bambi? Wielu z nas kojarzy tego uroczego bohatera kreskówek. W rzeczywistości jednak zwierzęta płowe nie zawsze są tylko rozczulające, ale często też wyrządzają szkody, zwłaszcza dla upraw. Dlatego warto solidnie zabezpieczyć swój teren przed ich niekontrolowanymi odwiedzinami. I tutaj na ratunek przychodzi ogrodzenie elektryczne, które stanie się skuteczną linią obrony. W tym artykule przedstawimy, jaki pastuch na sarny podoła temu wyzwaniu.

Spis treści:

  1. Dlaczego pastuch na sarny jest ważny?
  2. Jaki pastuch na sarny?
  3. Jaki elektryzator do pastucha na sarny?
  4. Jakie jeszcze akcesoria są niezbędne do zbudowania pastucha dla sarny?

Dlaczego pastuch na sarny jest ważny?

Sarny, choć tak pożądane w środowisku naturalnym, na terenach gospodarczych i obszarach rolnych wyrządzają zauważalne szkody. Ich roślinożerne nawyki żywieniowe sprawiają, że stają się potencjalnym zagrożeniem dla różnych gatunków roślin, a rolnicy zmagają się aż z kilkoma problemami związanymi z ich obecnością.

Pierwszym i najczęstszym problemem jest zjadanie upraw przez sarny. Często żerują one na zbożach, roślinach warzywnych i młodych sadzonkach, w efekcie czego niszczą plony i rośliny. To nie tylko wpływa na wydajność gospodarstwa, gorsze zbiory, a finalnie niższe zyski, ale również przyczynia się do dużej frustracji.

Dodatkowo, sarny niszczą drzewa – maja w zwyczaju gryźć korę. W okresie zimowym, gdy dostęp do pożywienia jest ograniczony, mogą uszkadzać korę drzew, co prowadzi do osłabienia drzew, czego z pewnością nie chcą na przykład właściciele sadów lub okazałych ogrodów.

Niestety, ale zwierzęta z rodziny jeleniowatych są też nosicielami chorób. Gdy poruszają się między różnymi obszarami uprawnymi i gospodarstwami, mogą przenosić patogeny, które stanowią zagrożenie dla roślin uprawnych i zwierząt domowych. Przyczyniają się do występowania wścieklizny, salmonellozy i brucelozy – to powszechne przypadłości wśród zwierząt.

W związku z tym, choć sarny często przywodzą na myśl piękno przyrody, ich wpływ na uprawy i zwierzęta wymaga skutecznych rozwiązań. Jeśli chcesz zachować równowagę między harmonią środowiska a potrzebami rolnictwa, solidny pastuch stanie się niezawodnym wsparciem.

Jaki pastuch na sarny?

Zwierzyna leśna charakteryzuje się niezwykłą zręcznością i porusza się naprawdę błyskawicznie. Dlatego jest wiele technik rozmieszczania pastucha elektrycznego, a jedną z popularnych jest umieszczenie taśmy elektrycznej na najwyższym poziomie ogrodzenia, a na pozostałych poziomach linki stalowej, plecionek lub drutu ocynkowanego. Dzięki tej konstrukcji zwierzęta płowe szybciej zauważą elektryczne ogrodzenie już z daleka.

Warto rozmieścić plecionkę, drut lub taśmę na 2-3 poziomach. Często linia ogrodzenia składa się z dwóch przewodów ustawionych na wysokości: 90 cm i 50 cm nad ziemią. W przypadku dzikich zwierząt ważne jest nie tylko usytuowanie ogrodzenia, ale i użycie większej mocy elektrycznej w porównaniu do zwierząt domowych. W tym przypadku trafnym wyborem może okazać się elektryzator o wyższym napięciu nawet 10000V.

Wielu właścicieli gospodarstw decyduje się na dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia i montuje na przykład solidne paliki z drewna w narożnikach. Poza tym podczas budowy pastucha bardzo ważna jest odpowiednia izolacja, zabezpieczająca całą linię przed uszkodzeniami i nieprzewidzianymi awariami. Kluczowe jest również uziemienie, które zwiększa efektywność odbierania impulsów przez zwierzę.

Jaki elektryzator do pastucha na sarny?

Elektryzator to niezawodne urządzenie używane do generowania impulsów elektrycznych o wysokim napięciu, które są przesyłane przez ogrodzenie. Jest to kluczowy element systemu, który sprawia, że pastuch staje się skuteczną barierą dla zwierząt, w tym saren – to swoisty mózg całego ogrodzenia.

Moc elektryzatora, wyrażana w woltach (V), wpływa na skuteczność ogrodzenia elektrycznego. W przypadku saren zaleca się stosowanie elektryzatorów o wyższej mocy, od 5 J wzwyż. Na rynku są elektryzatory sieciowe, na akumulatory lub hybrydowe, które łączą w sobie te dwie metody zasilania. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb, a zwłaszcza od tego, jak daleko od źródła elektryczności znajduje się miejsce, które chcesz zabezpieczyć przed sarnami.

Jakie jeszcze akcesoria są niezbędne do zbudowania pastucha dla sarny?

Jeśli pragniesz zbudować solidny pastuch na sarny, potrzebujesz jeszcze, oprócz elektryzatora, druta, plecionki lub taśmy, palików uziemiających, palików ogrodzeniowych oraz dodatkowych akcesoriów typu kable wysokiego napięcia do elektryzatora, kable zasilające do sieci elektrycznej i tabliczka ostrzegawcza.

W naszej ofercie znajdują się gotowe zestawy zawierające ogrodzenia elektryczne na dzikie zwierzęta, takie jak jelenie, sarny i dziki. Oferujemy kompletny osprzęt, dzięki czemu podczas jednego zamówienia skompletujesz niezbędne akcesoria. Oszczędzisz czas i pieniądze i zyskasz pewność, że wszystkie elementy są kompatybilne.

pixelpixelpixelpixel