Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki pastuch wybrać dla owiec? To należy wziąć pod uwagę!

2023-11-22
Jaki pastuch wybrać dla owiec? To należy wziąć pod uwagę!

Chociaż owce to spokojne zwierzęta, ich gęste futro izoluje impulsy elektryczne, zwłaszcza zimą. W związku z tym wybór pastucha dla owiec wcale nie jest tak prosty, jak się wydaję na pierwszy rzut oka. Dlatego dzisiaj podpowiemy, czym kierować się przy zakupie ogrodzenia elektrycznego dla tych zwierząt, żeby zakup był trafny!

Spis treści:

  1. Dlaczego dobry pastuch dla owiec jest tak ważny?
  2. Czym jest pastuch dla owiec i jak działa?
  3. Jaki pastuch dla owiec?
  4. Gotowy zestaw pastuch elektryczny dla owiec – dlaczego warto?

Dlaczego dobry pastuch dla owiec jest tak ważny?

Pastuch dla owiec ma wiele funkcji, dba nie tylko o bezpieczeństwo zwierzą, ale i umożliwia skuteczne i efektywne kontrolowanie stada. To właśnie solidne i sprawdzone pastuchy tworzą swoistą barierę, która chroni owce przed niebezpieczeństwami czyhającymi na zewnątrz, takimi jak drapieżniki czy złodzieje.

Pastuchy pozwalają Ci rzetelnie kontrolować obszar, na którym przebywają owce. Tworzysz wydzielony obszar, w efekcie czego zyskujesz pewność, że zwierzęta nie rozpierzchną się po uprawach, innych łąkach, polach, lub, co gorsza, drogach i ścieżkach, gdzie byłyby narażone nawet na śmierć.

Elektryczne ogrodzenia, działając na zasadzie odstraszania, minimalizują ryzyko ucieczki owiec – nic nie działa na nie tak dobrze jak właśnie solidny pastuch. Impulsy elektryczne są najskuteczniejszą formą ochrony. Poza tym pastuchy ułatwiają podział terenu na mniejsze obszary, dzięki czemu możesz regularnie zmieniać miejsca wybiegu dla owiec. Efekt? Dbasz o równomierne wykorzystanie pastwisk i zapobiegasz nadmiernemu zużyciu terenu.

Elektryczny pastuch dla owiec to zatem prawdziwy sojusznik każdego hodowcy. W skrócie, dba o bezpieczeństwo stada, pomaga kontrolować dostęp do pastwisk oraz ułatwia zarządzanie przestrzenią, w której przebywają zwierzęta. Kluczowe pytanie brzmi jednak, jaki pastuch dla owiec będzie trafnym wyborem - zaraz się dowiesz!

Czym jest pastuch dla owiec i jak działa?

Elektryczne ogrodzenia dla owiec to więc nowoczesne i skuteczne rozwiązania, które zapewniają ochronę oraz kontrolę nad stadem. Dzięki nim możesz być pewien, że Twoje zwierzęta są bezpieczne i nie opuszczą wyznaczonego terenu. Są one znacznie efektywniejsze niż tradycyjne ogrodzenia, ponieważ dostarczają intensywniejszych bodźców. Owce, gdy dotkną do drutu lub plecionki, odczuwają delikatny impuls elektryczny. Jest on jednak wystarczająco silny, aby zatrzymać je, a jednocześnie nie wyrządzi im żadnej krzywdy. Pastuch elektryczny dla owiec skutecznie minimalizuje ryzyko ucieczki ze ściśle wyznaczonego obszaru.

Inwestując w elektryczne ogrodzenia dla owiec, zyskujesz pewność, że Twoje zwierzęta są bezpieczne i zdrowe, co przekłada się na poprawę wydajności i rentowności gospodarstwa.

Jaki pastuch dla owiec?

Jeżeli jesteś właścicielem dorosłych owiec, przede wszystkim zadbaj o liczbę wytrzymałych przewodów. Optymalnie w ogrodzeniu elektrycznym są 3 lub 4 poziomy – pierwsza linia powinna być umieszczona średnio 35 cm od ziemi, kolejne odpowiednio 55 cm, 80 cm i 95 cm. Im większa liczba i zagęszczenie linii, tym bezpieczniejszy teren tworzysz dla swoich zwierząt.

Kluczowy jest oczywiście wybór elektryzatora, czyli tak zwanego serca i mózgu całego ogrodzenia. Dużą popularnością cieszy się uniwersalny model, który umożliwia zasilanie z różnych źródeł – zarówno z gniazdka, jak i bateriami. Pamiętaj, żeby moc urządzenia wynosiła powyżej 1 dżula energii stałej. Zimą, gdy ciała owiec pokryte są grubszą warstwą wełny, przewodzenie prądu elektrycznego jest jeszcze bardziej ograniczone. Warto wówczas zwiększyć moc urządzenia, albo od razu wybrać nieco silniejsze, aby zapewnić skuteczne funkcjonowanie ogrodzenia elektrycznego niezależnie od pory roku.

Co jeszcze wchodzi w skład pastucha dla owiec? Oczywiście oprócz elektryzatora i drutu lub plecionki, są to izolatory z wkrętami, paliki uziemiające, oraz uzupełniające akcesoria typu kable krokodylki, zasilacz, przewody do podłączenia elektryzatora do ogrodzenia i do palików uziemiających, tabliczka ostrzegawcza oraz niezbędne instrukcje obsługi.

Dużą popularnością cieszą się pastuchy elektryczne od firmy Matador. Często te ogrodzenia elektryczne nadają się również do ochrony kóz, lub jako bariera zabezpieczająca staw przed atakami wydry.

Gotowy zestaw pastuch elektryczny dla owiec – dlaczego warto?

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się gotowe zestawy ogrodzeń elektrycznych, które zawierają nie tylko elektryzator i plecionkę lub drut, ale i pozostałe istotne akcesoria typu wspomniane paliki uziemiające oraz osprzęt do elektryzatora.

Gotowe zestawy zawierają wszystkie elementy, dzięki czemu masz pewność, że komponenty są spójne i idealnie do siebie pasują. Zestawy powstają z myślą o tym, aby instalacja była szybsza i prostsza. Niezbędne części są skompletowane, więc nie musisz tracić czasu na zakupy – podczas jednego zamówienia otrzymujesz każdy element. W naszej ofercie prym wiodą gotowe pastuchy na owce, a zamawiając je, oszczędzasz czas i pieniądze. Chętnie też doradzimy w doborze odpowiedniego zestawu. Zapraszamy!

pixelpixelpixelpixel