Darmowa dostawa od 400,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zakładanie pastwiska dla koni – jaka trawa będzie odpowiednia?

2023-04-28
Zakładanie pastwiska dla koni – jaka trawa będzie odpowiednia?

Konie współpracują z człowiekiem już od ponad 5 tysięcy lat, to zatem jedne z najstarszych domowych zwierząt. Jeśli i Ty jesteś opiekunem tych szlachetnych towarzyszy i pragniesz, by rozwijały się prawidłowo i cieszyły się dobrym zdrowiem, zapewnij im stały dostęp do odpowiedniej trawy. Warto pamiętać, że powinna różnić się od tej przeznaczonej dla bydła hodowlanego. Dlatego podpowiadamy, jaka trawa na pastwisko dla koni będzie idealna!

Spis treści:

  1. Zakładanie pastwiska dla koni – dlaczego trawa jest ważna?
  2. Jaka trawa dla koni jest najlepsza?
  3. Jak siać trawę pastwiskową dla koni?
  4. Jaką trawę dla koni wybrać?
  5. Co jeszcze wpływa na kondycję pastwiska dla koni?

Zakładanie pastwiska dla koni – dlaczego trawa jest ważna?

Niestety, ale zdarza się, że pastwiska dla koni porastają mieszanki traw przeznaczonych dla bydła. Niektórzy właściciele popełniają ten błąd nieświadomie, a konsekwencje bywają uciążliwe między innymi dlatego, że konie żywią się inaczej niż krowy. Te drugie pałaszują za pomocą języka, natomiast wierzchowce pobierają trawę wargami. W efekcie tego wyrywają trawę poniżej węzła krzewienia, co przekłada się na późniejsze problemy z jej odrostem. Nieodpowiednio dopasowane mieszanki trawy wpływają również na szybszy wzrost chwastów.

Dlatego właśnie wybór trawy jest tak ważny, ponieważ skutecznie dba o kondycję pastwiska. Poza tym właściwie wysiana trawa jest smakowitsza dla koni i dostarcza do ich organizmu znacznie więcej wartości odżywczych niezbędnych dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Trawa pastwiskowa dla koni jest starannie dopasowana do sposobu ich żywienia, wpływa na poprawne funkcjonowanie układu pokarmowego, a nawet zapobiega powstawaniu poważnych schorzeń. Dlatego każde zakładanie pastwiska dla koni powinno wiązać się z doborem trawy, która zapewnia gęstą, zwartą ruń bogatą w cenne składniki odżywcze.

Jaka trawa dla koni jest najlepsza?

Co wchodzi w skład dobrej mieszanki traw dla koni? Życica trwała, życica wielokwiatowa, tymotka łąkowa, koniczyna biała, kupkówka pospolita, życica wielokwiatowa westerwoldzka i kostrzewa trzcinowa. Na szczęście nie trzeba samodzielnie komponować mieszanek, ponieważ producenci oferują gotowe receptury zamknięte w poręcznych opakowaniach. Właśnie takie trawy cechują się dużym potencjałem wzrostu, odpornością na niekorzystne warunki glebowe i pogodowe oraz bogactwem cennych mikroelementów. Wspomniana kompozycja idealnie nadaje się na pastwiska i wybiegi dla koni.

Jak siać trawę pastwiskową dla koni?

Najlepszą porą na wysiewanie trawy jest wiosna i wczesna jesień. Temperatura gleby powinna wynosić przynajmniej 8 stopni Celsjusza, a pracę warto przeprowadzić przed opadami deszczu.

W pierwszej kolejności właściwie przygotuj glebę. Przy użyciu herbicydów usuń starą darń, zaoraj do 20 cm i poczekaj około 7 dni, by gleba osiadła. Po tym czasie spulchnij ziemię agregatem uprawnym, a przed wysiewem wyrównaj powierzchnię.

Jak wygląda tradycyjna norma wysiewu podczas zakładania nowego pastwiska? Standardowo na potrzeby wypasu szacuje się około 80 kg/ha, a do pracy możesz użyć siewników o niewielkim rozstawie międzyrzędzi. Zaleca się wykonanie siewu na głębokość do 1,0 - 1,5 cm, a po wysiewie zwałowanie pola.

Pamiętaj też, że nowe pastwisko nie powinno być używane przez około 2 miesiące. Przed pierwszym wypasem koni należy skosić trawę chociaż raz, gdy osiągnie wzrost 15 cm. Jeśli zajdzie taka potrzeba, można zadbać o kondycję trawy, dostarczając jej potas, fosfor i azot. A jaka wysokość trawy jest właściwa dla wypasu koni? Szacuje się, że nie powinna mieć mniej niż 15 cm.

Jaką trawę dla koni wybrać?

Teraz już wiesz, jaka jest najlepsza trawa pastwiskowa dla koni i która zadba o podniebienie nawet najbardziej wymagających wierzchowców. Na rynku jednak znajdziesz dużo propozycji mieszanek, które oczywiście różnią się jakością i zbilansowaniem odpowiednich mikroelementów. Zwróć uwagę na trawę Koński Apetyt od Rolmarket dostępną w naszym sklepie internetowym panfarmerek.pl, która nadaje się zarówno na tereny pastwiskowe, jak i na wybiegi. Nie tylko wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu, ale i wykazuje niewrażliwość na agresywne warunki pogodowe.

Trawa Rolmarket ma wysoką zawartość cennych mieszanek, takich jak życica wielokwiatowa, koniczyna biała i życica trwała, więc idealnie nadaje się do żywienia wierzchowców. W naszej ofercie znajdują się mieszanki najlepszych traw dostępne w zróżnicowanej pojemności: 5, 10 i 25 kg, więc prędko dopasujesz konkretną do własnego terenu i jego wielkości.

Co jeszcze wpływa na kondycję pastwiska dla koni?

Trawa ma kluczowe znaczenie, ale bardzo ważne są też pastuchy dla koni, które składają się między innymi z elektryzatora, baterii, taśm, przewodów przyłączeniowych, zasilacza oraz pozostałych niezbędnych elementów. Na naszym blogu przeczytasz wpis, jaki pastuch dla koni wybrać, więc prędko skompletujesz cały zestaw niezbędny do otoczenia pastwiska, w efekcie czego zadbasz o bezpieczeństwo swoich zwierząt.

pixelpixelpixelpixel